Послуга соціальної адаптації – це урядова програма, яка реалізується зараз у рамках пілотного проєкту в деяких громадах. Але планується цей вид допомоги розширити на всю територію України. Розповідаємо про нього детальніше.
Послуга соціальної адаптації є складовою плану реалізації Національної стратегії із створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 року. Стратегія спрямована на створення доступного середовища для всіх громадян, особливо вразливих груп. Розбудова системи просторів соціальної підтримки по всій Україні сприятиме соціальній інтеграції та розширенню можливостей людей у громадах.
Хто може отримати послугу соціальної адаптації
Мінсоцполітики активно впроваджує послугу соціальної адаптації, спрямовану на підтримку вразливих груп населення. А саме:
- людей похилого віку,
- людей з інвалідністю,
- внутрішньо переміщених осіб (ВПО)
- та інших громадян, які постраждали від війни.
Де реалізується пілотний проект
За ініціативи Мінсоцполітики та за підтримки Програми розвитку ООН в Україні (ПРООН) у 2023 – му році було розпочато пілотний проєкт, спрямований на поширення послуги соцадаптації, який охопив 10 територіальних громад.
Вже у 2024- му році проект розширили на 26 громад у Дніпропетровській, Полтавській, Миколаївській, Харківській, Сумській, Чернігівській і Чернівецькій областях.
У цих громадах було створено простори соціальної адаптації – більшість на базі територіальних центрів соціального обслуговування.
Послуга соціальної адаптації – в чому полягає
Місцеві фахівці пройшли навчання для якісного надання послуг соціальної адаптації. А саме:
- допомагають проаналізувати життєву ситуацію, визначити основні проблеми та шляхи їх вирішення;
- надають психологічну допомогу;
- навчають соціальних навичок та умінь;
- допомагають у зміцненні або відновленні родинних зв’язків;
- сприяють зайнятості та участі в клубах за інтересами тощо.
Які плани?
За результатами пілотного проєкту Мінсоцполітики розробило зміни до державного стандарту послуги соціальної адаптації, незабаром цей документ буде викладений у новій редакції. Також на основі практичного досвіду впровадження послуги у пілотних громадах Міністерство напрацювало відповідні методичні рекомендації, які планується поширити в усіх територіальних громадах України.
Крім того, за результатами проєкту організували не лише простори, а й в деяких територіальних громадах змінили структуру місцевого виконавчого органу (створено структурний підрозділ з питань соціального захисту населення), утворили надавача соціальних послуг або збільшено чисельність його штату, переглянули або змінили програми соціально-економічного розвитку територіальної громади в частині інвестицій в розвиток соціальних послуг.
Наразі мешканці територіальних громад, які долучилися до пілотного проєкту, мають якісний, зручний і комфортний сервіс, спрямований на вирішення їхніх складних життєвих обставин.
Можливо, вам також буде цікаво: Як ВПО отримати безоплатну реабілітаційну допомогу в амбулаторних умовах