540
540

Допомога особам з інвалідністю у працевлаштуванні: ухвалено новий закон – що у ньому

Допомога особам з інвалідністю у працевлаштуванні: ухвалено новий закон – що у ньому

В Україні ухвалено новий закон, основна мета якого – допомога особам з інвалідністю у працевлаштування. Розповідаємо про це детальніше.

Інформацію в ефірі «Українського радіо» надала радниця міністра соціальної політики Оксана Кульчицька.

Чому виникла необхідність у новому законі

Рівень працевлаштування осіб з інвалідністю в Україні вкрай низький. На думку радниці міністра соціальної політики Олени Кульчицької, це комплексна проблема.

Навіть у доковідні часи рівень працевлаштування не перевищував 20% від загальної кількості осіб з інвалідністю.

Тут є суб’єктивні причини, коли особа має суттєві функціональні порушення, але є багато і нормативних перешкод.

Ухвалений 15 січня цього року закон має створити додаткові можливості для осіб з інвалідністю у реалізації їхнього права на працю і загалом на зайнятість.

Допомога особам з інвалідністю у працевлаштуванні: як саме діятиме новий закон

Допомога особам з інвалідністю у працевлаштуванні: ухвалено новий закон – що у ньому

Цей законопроєкт має на меті створити додаткові можливості для осіб з інвалідністю у реалізації їхнього права на працю і загалом на зайнятість. Закон спрямований на ширше коло правовідносин, не лише на трудові ‒ щодо проходження служби в органах державної влади, місцевого самоврядування і щодо самозайнятих осіб.

Передбачається механізм більш ефективного стимулювання роботодавців для залучення осіб з інвалідністю до трудових правовідносин, їх ширшого працевлаштування.

Є хороший механізм, який також працює і в багатьох країнах Європи, це норматив працевлаштування осіб з інвалідністю. Він становить 4% від загальної кількості середньооблікової чисельності найманих працівників, якщо кількість загалом найманих працівників не більше 25. У роботодавців, де працює від 8 до 25 осіб, є обов’язок працевлаштувати одну особу з інвалідністю.

За словами радниці міністра, цей норматив є ніби обов’язковим для всіх, але фактично він є обов’язковим лише для підприємств приватного сектора, бо тільки вони сплачують штрафи за невиконання цього нормативу. Тобто якщо норматив не виконується у державних органах чи установах, то ніяких санкцій для них не буде. Виходить, що має місце вибірковий підхід до працевлаштування осіб з інвалідністю.

Адміністративно-господарські санкції нараховуються щороку. За результатами попереднього року, ті підприємства, що не виконали нормативи працевлаштування осіб з інвалідністю, сплачують досить суттєві адміністративно-господарські санкції у розмірі річної заробітної плати за кожну непрацевлаштовану особу в межах нормативу.

Роботодавці зараз у складній ситуації через повномасштабну війну. Саме тому законопроєкт передбачає поширення нормативу для всіх підприємств ‒ і приватних, і державних. У цій частині держава має показувати приклад працевлаштування осіб з інвалідністю. Важливо, що адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу замінюються на цільовий внесок роботодавця, який буде сплачуватися не одноразово раз на рік, а щоквартально.

Адмініструвати цей внесок, відповідно до закону, будуть органи державної податкової служби. Цей внесок суттєво нижчий за адміністративно-господарські санкції ‒ він становить 40% від середньої заробітної плати кожного непрацевлаштованого. Але в рамках воєнного стану цей внесок ще удвічі зменшений і становить 20% від нарахованої зарплати, середньої по підприємству.

Щодо нормативних перешкод, йдеться про те, що особи часто стикаються із ситуаціями, коли у спробі працевлаштування роботодавець каже, що я не можу вас працевлаштувати, бо це протипоказано вам за станом здоров’я ‒ і посилається на нормативні акти та рекомендації медико-соціальних експертних комісій.

Зараз вони називаються експертними командами з оцінювання повсякденного функціонування.

Дуже часто особам з інвалідністю пишуть таку рекомендацію: «Показано працевлаштування для виконання роботи вдома». Але, на жаль, не всі роботи можна виконувати вдома, хоча особи з інвалідністю є пріоритетною категорією людей, які могли б бути працевлаштовані за таких умов виконання роботи.

Наприклад, «Укрзалізниця» активно повертає до роботи своїх працівників, які мають інвалідність після поранень. Але зрозуміло, що їм не можуть запропонувати роботу на дому. Це і є перешкодою щодо можливості працевлаштування.

Норматив працевлаштування враховуватиме робочі місця, що не пов’язані з важкими чи шкідливими умовами праці.

Створити рівні умови для всіх:  які конкретні кроки щодо цього прописані у законопроєкті

За словами Олени Кульчицької, насамперед це те, що стосується відсотка працевлаштування осіб з інвалідністю. Він стає обов’язковим для всіх категорій підприємств і державного, і приватного сектора. Винятком є зменшена вимога щодо виконання нормативу працевлаштування осіб з інвалідністю для тих підприємств, які займаються наданням послуг у сфері охорони здоров’я, соціального захисту і реабілітації. Тому що це досить специфічні види діяльності.

Що стосується постійної проблеми, яка виникає зараз у контексті виконання нормативу працевлаштування, вона пов’язана з підприємствами, де є важкі та шкідливі умови праці. Тут є законодавчі обмеження.

Законопроєкт пропонує вихід із цієї ситуації в тому, що Кабмін протягом трьох місяців з моменту ухвалення законопроєкту має розробити перелік тих видів робіт, на яких є важкі, небезпечні або шкідливі умови праці, котрі не будуть включатися до розрахунку нормативу. Наприклад, є металургійне підприємство. Зрозуміло, що там багато робіт виконується у важких та шкідливих умовах праці, отже, тут можуть існувати певні обмеження щодо можливості працевлаштування осіб з інвалідністю.

У розрахунку нормативу для такого підприємства будуть враховуватися усі ті робочі місця, які існують на цьому підприємстві, але не пов’язані з важкими чи шкідливими умовами праці. Тобто може розглядатися адміністративний або допоміжний персонал, охоронці, прибиральники тощо. Саме від цих категорій і буде встановлюватися норматив працевлаштування осіб з інвалідністю.

Додатково законопроєкт спрямований на формування індивідуального підходу до кожної людини. Він полягає в тому, що для кожної особи з інвалідністю, яка має намір працевлаштуватися, може бути забезпечено надання соціальних послуг. Йдеться про послугу соціального супроводу при працевлаштуванні, послугу персонального асистента, перекладача жестовою мовою тощо. Це враховуватиме індивідуальні потреби людини і максимально полегшить процес її адаптації до трудової діяльності.

Послуга соціального супроводу покликана допомогти і людині з інвалідністю, і роботодавцеві

Послуга соціального супроводу на робочому місці в Україні існує. Вона є у класифікаторі соціальних послуг, але надавачів таких послуг майже немає. Тому отримати таку послугу сьогодні практично неможливо.

Одна з проблем ‒ це те, що фінансування соціальних послуг покладається на територіальні громади. А громади зосереджені на наданні послуг, які забезпечують більш базові потреби, тому послуга соціального супроводу залишається недофінансованою.

Але у рамках діяльності «Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю» є програма, що передбачає фінансування конкурсних проєктів, які реалізовують громадські організації осіб з інвалідністю.

Один із таких конкурсних проєктів у 2023 році ‒ це було надання послуги соціального супроводу при працевлаштуванні. Цей досвід показав, що послуга насправді є дуже потрібною. Тому що особам з інвалідністю, котрі здобувають вищу або професійно-технічну освіту, дуже складно працевлаштуватися, адже є недовіра роботодавця стосовно надання так званого першого шансу у працевлаштуванні ‒ коли у людини ще немає ніякого досвіду, не зрозуміло, як вона зможе впоратися зі своїми трудовими обов’язками, і ніхто не готовий цей процес полегшити.

Саме на послугу соціального супроводу, яку надає соцпрацівник, і покладається це завдання ‒ підготувати людину до співбесіди, допомогти зрозуміти, наскільки вакансія відповідає запитам особи з інвалідністю та наскільки роботодавець готовий адаптувати робоче місце під потреби особи.

У чинному законодавстві ця адаптація зводиться тільки до облаштування робочого місця безпосередньо ‒ придбання спеціального крісла, поліпшення освітлення чи встановлення відповідного програмного забезпечення.

Але адаптація полягає не лише в цьому. Людина може потребувати, наприклад, гнучкого графіка або зменшення нормативів виконання робіт. Люди з інвалідністю готові працювати, але з об’єктивних причин не завжди готові працювати упродовж повного робочого дня. На це все і спрямована послуга соціального супроводу ‒ щоб допомогти і людині з інвалідністю, і роботодавцеві у процесі працевлаштування особи.

Зверніть увагу! Існує мобільний додаток “де Допомога“.

“де Допомога” – це додаток, який дозволяє користувачам отримувати актуальну інформацію про допомогу від благодійників та держави.

  • Грошові виплати;
  • Продуктові набори;
  • Одяг від благодійників;
  • предмети побуту від фондів;
  • тощо.

Встановивши додаток, ви отримуватимете свіжі дані про це.

Завантажити додаток можна за цим посиланням: Де допомога – гроші, їжа, одяг

Можливо, вам також буде цікаво: Допомогти працевлаштуватись 50% людей з інвалідністю: ухвалено новий закон, який розширить можливості

Пошук
e-mail
Важливі
Новини
Lite
Отримати допомогу