У деяких пенсіонерів виникають проблеми з оформленням пенсії. Пенсійний фонд України пояснив, що підтвердити страховий стаж можна і без трудової книжки, або якщо в ній немає потрібних записів. Як це зробити.
Про це розповідають “Новини України – НСН”.
У нашій країні страховий стаж визначають виходячи з реєстру застрахованих осіб Держреєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування. Головне джерело підтвердження страхового стажу – трудова книжка.
Але якщо з якоїсь причини трудової книжки немає, то страховий стаж можна підтвердити за допомогою: інформації індивідуального обліку; виписки на основі даних з інформаційних та/або інформаційно-комунікаційних систем підприємств; довідки, витягов з наказів; відомостей про видачу (отримання) зарплати; посвідчення чи характеристики; трудових договорів; інших документів із даними про періоди роботи.
Якщо громадянин займався індивідуальним підприємництвом, то цей час теж зараховується до страхового стажу. Таку діяльність можна підтвердити, наприклад, платіжними дорученнями, квитанціями банків, квитанціями поштових переказів та даними ПФУ. Якщо ФОП був на спрощеній системі оподаткування, то це підтверджується свідоцтвами про сплату єдиного податку, документами про сплату податку.
Як підтвердити страховий стаж без трудової книжки – пояснення ПФУ
Якщо громадянин, який хоче вийти на пенсію, служив у ЗСУ, то це можна підтвердити військовим квитком, довідками ТЦК та військових частин, довідками архівів та шпиталів (лікарень). Відповідні довідки видають і колишнім працівникам поліції.
До заліку страхового стажу також зараховується час навчання на денній формі у вищих навчальних закладах, ПТУ тощо. Це можна підтвердити, наприклад, дипломом.
Якщо громадянин не може надати відповідних документів для страхового стажу, то він повинен знайти двох свідків, з якими він раніше працював на тому чи іншому підприємстві. У свідків має бути обов’язково підтверджено страховий стаж.
Тим часом, у 2025 році в Україні планують провести черговий етап пенсійної реформи. Буде новий принцип розрахунків пенсій. За кількість років страхового стажу зараховуватимуть бали. За середню зарплату нараховуватимуть 10 балів. Якщо заробіток на 10% вищий за середній, то нарахують вже 11 балів. А якщо зарплата нижча за середню на 10%, то нарахують лише 9 балів. Ось такий принцип.
Джерело today.ua.
Ще новини України: Достроковий вихід на пенсію багатодітних мам – за яких умов це можливо