В Україні мешканці, які постраждали від війни, згідно із законом, можуть отримати гроші за зруйноване житло. Розповідаємо про це детальніше.
Зазначимо, що днями ВР було ухвалено законопроєкт, розроблений співзасновниками ГО «ВПО України». Згідно із ним, вимушені переселенці отримають пріоритетне право на отримання компенсацій за знищене майно по програмі єВідновлення.
Більше того, передбачена можливість спрямування близько 15 млрд грн залишку бюджетних коштів на 2024 рік на компенсації. Це означає, що незабаром тисячі ВПО зможуть тримати в руках житлові сертифікати та нові оселі.
Як отримати гроші за зруйноване житло
У ГО «ВПО України» роз’яснюють, як отримати гроші за зруйноване житло.
Крок 1. Оберіть житло, яке ви хочете придбати з використанням житлового сертифіката. Нерухомість можна купувати у будь-якій точці України, окрім зони активних бойових дій, де не працюють електронні реєстри, та окупованих територій.
Крок 2. Забронюйте кошти: подайте до виконавця програми (АТ «Укрпошта») звернення про фінансування придбання житла у розмірі, визначеному в житловому сертифікаті. Це можна зробити через нотаріуса, ЦНАП або засобами порталу ДІЯ.
Якщо використовуєте додаток ДІЯ, зробіть наступне:
- увійдіть у застосунок ДІЯ;
- відкрийте розділ ПОСЛУГИ /СЕРВІСИ;
- перейдіть у розділ єВІДНОВЛЕННЯ;
- відкрийте розділ СЕРТИФІКАТ НА ЖИТЛО;
- натисніть ЗАМОВИТИ КОШТИ (бронювання коштів).
Крок 3 Після вибору житла й отримання коштів треба припинити право власності на знищений об’єкт нерухомого майна, за який нараховано компенсацію у вигляді житлового сертифіката. Це можна зробити у нотаріуса або в ЦНАПі, в державного реєстратора, які працюють у будь-якій точці України (окрім ЗБД і ТОТ).
Увага! Якщо протягом 30 календарних днів ви не зможе використати гроші, то вони повернуться до бюджету. Але їх можна буде забронювати повторно.
Крок 4. Оформіть договір про придбання житла та засвідчіть угоду нотаріально. Нотаріус накладе заборону відчуження житла, що придбалося з використанням житлового сертифіката, строком на п’ять років та внесе до Реєстру пошкодженого та знищеного майна такі відомості:
- реквізити підписаного договору про придбання житла;
- банківські реквізити продавця (продавців) для оплати;
- вартість житла за договором;
- суму для оплати за житловим сертифікатом;
- ім’я та прізвище продавця житла.
Більш детальне роз’яснення щодо використання житлового сертифікату – у Постанові КМУ № 600 від 30.05.2023 року.
Можливо, вам також буде цікаво: В Україні розширили програму єВідновлення: як тепер можна отримати компенсацію за зруйноване житло