Після реформи, яку зараз активно готує Уряд, українцям нараховуватимуть «другу пенсію». Розповідаємо, як і коли зміниться система нарахування виплат.
«Другу пенсію» громадяни будуть накопичувати
В Україні з 1 січня 2026 року планують запровадити обов’язковий накопичувальний рівень пенсійної системи (або ж друга пенсія, бо вона доповнює солідарну систему, забезпечуючи виплати з особистих накопичень). Такий підхід означатиме, що розмір виплат залежатиме від коштів, накопичених на персональному рахунку, а не з “загального казана”, як у солідарній системі.
Про це йдеться в законопроєкті Міністерства соціальної політики. Солідарна пенсійна система, яка діє зараз, базується на принципі “загального казана”.
Внески громадян, які працюють, використовуються для виплати пенсій нинішнім пенсіонерам. Проте через демографічні виклики, низьку народжуваність і високий рівень еміграції система зазнає дефіциту. Крім того, розмір пенсій часто є несправедливим, адже люди з однаковим стажем і доходами можуть отримувати різні виплати залежно від року виходу на пенсію. Реформа передбачає радикальне оновлення солідарного рівня та впровадження накопичувального, де кожен українець матиме персональний рахунок для пенсійних внесків.
Як працюватиме накопичувальний рівень?
Основою накопичувального рівня стане індивідуальний пенсійний рахунок, який відкриватиметься для кожного громадянина, який працює. На цей рахунок надходитимуть внески:
- від роботодавця – частина єдиного соціального внеску (ЄСВ);
- від держави – у вигляді додаткових коштів;
- від самого працівника – за бажанням.
Гроші, що надійдуть на рахунок, залишатимуться власністю громадянина. Їх інвестуватимуть у різні фінансові інструменти, щоб захистити від інфляції та забезпечити приріст. Після виходу на пенсію (у 60 років за наявності 35 років стажу) людина зможе обрати форму отримання виплат:
- довічна пенсія – виплати до кінця життя;
- пенсія на визначений строк – виплати протягом обраного періоду, які припиняються після його завершення.
У разі смерті накопичені кошти можна буде передати у спадок. Для довічної пенсії це можливо лише протягом 10 років, а для строкової – на весь період виплат.
Солідарний рівень: що зміниться?
Реформа також зачепить солідарну пенсійну систему. Замість нинішньої громіздкої формули розрахунку пенсій запровадять бальну систему. Щомісяця особа, яка працює, отримуватиме пенсійні бали залежно від офіційної зарплати. Наприклад, людина, яка отримує середню зарплату в Україні, зароблятиме 10 балів на місяць.
Кількість балів буде перерахована у вартість виплати під час виходу на пенсію. Крім того, кожному пенсіонеру виплачуватиметься базова пенсія, яка становитиме 30% від мінімальної зарплати (на 2026 рік це 1848 грн).
Коли розпочнеться пенсійна реформа
Впровадження реформи відбудеться у два етапи. А саме:
- зміни в солідарному рівні – з 1 липня 2025 року;
- запуск накопичувального рівня – з 1 січня 2026 року.
Можливо, вам також буде цікаво: Соціальна допомога у 2025 році – хто може отримати, які суми виплат