Інфляція: що і чому подорожчає у 2021 році

Ріст цін в магазинах давно вже помітили українці. Зокрема продукти дорожчають регулярно. Нарешті і у Нацбанку визнали “сплеск інфляції” в 2021 році – утримати її в діапазоні 5%±1 не вдасться, повідомляє NNS, посилаючись на Український діловий портал.

Планку в 6% темпи зростання цін перевищать вже в лютому. Згідно з прогнозом НБУ, у другій частині року вони стабільно перевищуватимуть 7-8%. Повернути інфляцію до таргету НБУ розраховує тільки в першому півріччі 2022 року.

Ціни зростатимуть, зазначає НБУ у своєму Інфляційному звіті. І ось чому.

Поганий урожай. У 2020 році порівняно погані результати показали майже всі сільгоспкультури. Тренд минулого року продовжиться: борошно, цукор, масло, молоко, м’ясо, яйця продовжать дорожчати. До кінця 2021-го, коли в продаж надійдуть товари нового врожаю, ефект «невдалого року» повинен згладитися, вважають Нацбанку.

Додатковий фактор на користь інфляції – високі ціни на продовольство на зовнішніх ринках. З одного боку, це хороші новини для українських експортерів і курсу гривні (економіка може очікувати більшого припливу валютної виручки), з іншого – ціни на ці ж групи товарів в Україні також будуть рости, відзначає глава аналітичного департаменту Adamant Capital Костянтин Фастовець.

Підвищення мінімальної зарплати. З 1 січня 2021 року мінімалка становить 6000 грн (+20%), з грудня планується підвищення до 6500. Це вплине на собівартість майже у всіх сферах виробництва, особливо – в секторі послуг, де зарплата становить істотну частину витрат, вказують у Нацбанку.

Комуналка істотно зросла і продовжить рости. Основне подорожчання цін на газ вже відбулося, але воно буде чутливим для споживачів і в 2021 році. Помітне зростання очікується в другому кварталі, коли закінчиться термін обмеження цін на газ, встановленого урядом у січні.

Електроенергія подорожчає за рік на 40%. Решта компослуги також подорожчають – не в останню чергу через підвищення мінімальної зарплати, що вплине на загальний зарплатний фонд на підприємствах ЖКГ.

Бензин і тютюн також дорожчатимуть. Зростання акцизів призведе до подорожчання тютюнових виробів приблизно на 16-17% (темпи збережуться і в наступні роки). Бензин дорожчатиме слідом за нафтою. Прогноз НБУ щодо бензину – зростання за рік на 13%.

“Карантинні” товари подорожчають. Разом з відновленням економіки зростуть ціни, на товари і послуги, які були недоступні в 2020 році через карантин. Перш за все це одяг, взуття, туристичні послуги, розваги, припускає економістка Центру економічної стратегії Анна Сахно.

У Зеленського очікують економічний ріст у 2021 році

To Top