В Україні запустять програму Дія.City – в ній будуть зарплати від 1200 євро і в 5 разів нижче податки

Мінцифри просуває проект вільної економічної зони для програмістів і IT-компаній зі всього світу. Чи Реальна ця ідея

В Україні прискореними темпами йде підготовка до створення незвичайної вільної економічної зони (ВЕЗ) – віртуальної.

По суті, це буде інтернет-платформа, що зареєстровані користувачі якої зможуть платити в рази менше податків. Крім того, на державному рівні їм буде гарантована недоторканність з боку правоохоронних органів.

Для них навіть буде створено абсолютно новий вид трудових відносин. Що за проект збираються запустити в Україні – розбиралися журналісти “Сегодня”.

Що таке Дія.City

Одним із дієвих способів підняти економіку держави у світовій практиці є створення вільних економічних зон (особливих, спеціальних тощо). Такі зони (СЕЗ) передбачають мінімальне оподаткування, що сприяє розвитку бізнесу та притоку грошей в країну. Наприклад, створення ВЕЗ в свій час заклав основи “економічного дива” в Китаї та Гонконгу, сприяло зростанню економіки в США і ряді інших розвинених країн.

Успішні приклади породили справжній бум СЕЗ, і сьогодні їх налічується близько 5,5 тисячі приблизно в 150 державах. Хоча справедливості заради треба відзначити, що далеко не всі з них виправдали себе. Зокрема, незважаючи на існування десятка СЕЗ в Україні, економічного дива у нас, на жаль, поки не сталося.

Восени минулого року у Верховній Раді був зареєстрований законопроект №4303 “Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні”, який закладає правові підстави для створення в Україні ще однієї вільної економічної зони, на цей раз – абсолютно унікальною і для України, і у світовому масштабі. Фактично це навіть не СЕЗ, а окрема податково-правова юрисдикція, оскільки її учасники будуть не тільки платити менше податків, але і взагалі жити за окремими законами.

Унікальність проекту ось у чому. Щоб стати резидентом СЕЗ, не потрібно фізичної присутності компанії в Україні. Тому її називають “віртуальної зоною”. Цей проект отримав назву Дія.City. Резидентами “віртуального міста” Дія.City можуть стати фактично будь-які компанії, які працюють у сфері IT.

Днями в парламенті був зареєстрований оновлений варіант цього законопроекту – доопрацьований, як сказали автори, з урахуванням побажань майбутніх резидентів Дія.City. Саме його передбачається виносити на голосування найближчим часом.

знизять Податки в 5 разів

Залучити IT-компанії хочуть, створивши для них у Дія.City “кращий в світі податковий режим”. Про це заявив під час презентації доопрацьованого законопроекту віце-прем’єр-міністр, міністр цифровий трансформації Михайло Федоров.

Автори проекту розраховують, що це дозволить збільшити частку IT-індустрії у ВВП України з нинішніх 3,7-4,2% до 10% – навіть при тому, що податкове навантаження для резидентів Дія.City буде істотно знижена.

Для резидентів Дія.City передбачені такі податки:

  • 5% податку на доходи фізосіб (ПДФО);
  • ЄСВ – єдиний соціальний внесок – в розмірі 22% від мінімальної зарплати в Україні, тобто 1,5% від середньої зарплати в галузі;
  • 1,5% – військовий збір, але тільки для тих, хто буде працювати за гіг-контрактами;
  • 9% складе податок на виведений капітал.

Що таке гіг-контракти, розповімо далі.

“Ми порахували, що податкова система в Дія.City допоможе зменшити податкове навантаження у 5 разів, якщо платити податки в білу. Ця унікальна можливість для нашої країни. Ми хочемо, щоб Україну знали як кращу податкову систему, як країну-стартап, де легко відкрити бізнес, де можна зробити це дуже зручно і ніхто не буде вам заважати розвиватися”, – сказав Михайло Федоров.

Втім, у законопроекті №4303 податкова система для Дія.City не розписується. Це повинно бути зроблено в іншому законопроекті, який планується приймати паралельно з основним. Можливо, за основу буде взято проект № 5270, який зареєстрований 18 березня – про особливості оподаткування електронних резидентів.

Свої закони

Автори проекту визнають, що прихід іноземного бізнесу в Україну стримує недовіру до наших правоохоронної і бюрократичних систем. Тому для учасників Дія.City пропонується створити окрему законодавчу базу. Як в частині трудових відносин, так і у взаємовідносинах резидентів “віртуального міста” з правоохоронними органами і державою. Причому в законопроекті №4303 говориться, що держава зобов’язується щонайменше 15 років не змінювати правила, які будуть встановлені. Такі гарантії раніше були нехарактерні для нашої держави.

“Правовий режим Дія.City встановлюється на необмежений термін, але не менше, ніж на 15 років з дня внесення до реєстру Дія.City запису про першого резидента Дія.City”, – свідчить стаття 3 цього законопроекту.

По-перше, держава зобов’язується не втручатися в діяльність резидентів Дія.City, обмежуючи свою роль реєстрацією резидентів у спеціальному реєстрі. Будь-які перевірки – як податківців, так і інших контролюючих органів – будуть заборонені.

А по-друге, проти резидентів буде складно завести не те що адміністративне, але навіть кримінальну справу. Окремим законопроектом №4305 для них встановлюється спеціальний статус суб’єкта у кримінальному процесі та запроваджується презумпція правомірності їх діяльності. Будь-які дії по відношенню до резидентів Дія.City – юридичним особам, їх посадовим особам і представникам – потрібно буде погоджувати з керівником обласної прокуратури. Наприклад, арешт або вилучення майна, пошукові дії, внесення інформації в реєстр досудових розслідувань і т. д.

Новий вид трудових відносин

Що стосується трудових відносин, у законопроекті вводиться нова форма – гіг-контракт. Це поширений зараз на Заході варіант проектного співпраці, коли замовник наймає незалежних виконавців для короткострокової роботи – як правило, через інтернет. Вони не прив’язані ні до офісу, ні до режиму роботи замовника, але при цьому мають всі соціальні гарантії, як наймані працівники: оплачені лікарняні, відпустки і т. д. При цьому в уряді заявляють, що не збираються ламати сформовану в сфері IT систему взаємовідносин між роботодавцями і виконавцями.

“Ми розуміємо, що не треба ламати те, що вже працює. Тому ми ні в якому разі не намагаємося зламати ту систему, яка вже є. Ми, навпаки, її підтримаємо. Ми готові публічно заявити, що ми проти будь-якого можливого уваги до ФОПам”, – заявив Михайло Федоров

А народний депутат, лідер фракції “Слуга народу” Давид Арахамія пообіцяв “поховати” в парламенті законопроект №5054. Цей проект вводив нові правила працевлаштування для Фопів-айтішників. А саме: ознаки, за якими взаємини ФОПа з підприємством можна трактувати як найману працю. Не вдаючись в деталі, якщо ви працюєте за комп’ютером замовника, то ви не ФОП, а найманий працівник. При цьому і ви, і ваш замовник повинен сплачувати податки з вашої зарплати.

Резидентом Дія.Центр може стати тільки щедрий роботодавець

Щоб отримати реєстрацію в Дія.City, компанія повинна буде відповідати певним вимогам. По-перше, хоча б один з видів її діяльності повинен бути пов’язаний з IT і приносити не менше 90% загального доходу компанії. По-друге, в ній повинно бути не менше 9 співробітників і гіг-фахівців. А крім того, розмір винагороди, яку вона платить співробітникам і гіг-фахівців, має становити не менше 1200 євро.

Тут діють певні обмеження. Так, право працювати у Дія.City позбудуться:

  • компанії, які отрастят податковий борг на суму 10 мінімальних зарплат;
  • компанії, які прямо або опосередковано пов’язані з країною-агресором;
  • компанії, підозрюваних у відмиванні грошей;
  • компанії, які приховують бенефіціарів;
  • збанкрутілі компанії.

Планується, що законопроекти, які стосуються Дія.City, будуть розглянуті парламентом найближчим часом в прискореному режимі. З часом “ідеальний податковий режим” планується поширити і на інші галузі.

В Україні запустять інспекцію з ЖКГ: для чого вона потрібна

To Top