В Україні не залишилось вільної землі для реалізації права на приватизацію – Кабмін

В уряді заявляють, що в Україні вже немає вільних земель для задоволення права українців на її безкоштовну приватизацію, передає NNS, посилаючись на Перший діловий.

За словами старшого проектного менеджера із земельної реформи офісу реформ Кабінету міністрів, в Україні вже давно немає достатнього обсягу вільних земель. Мовляв, в країні земельна реформа триває близько тридцяти років, і за цей час майже всі землі перерозподілили.

Водночас, в офісі зазначають, що право громадян на безкоштовну приватизацію не скасовуватимуть. Звужувати права та свободи забороняє Конституція, однак одержати вільні землі громадяни не зможуть.

Нагадаємо, кожен громадянин України має право безкоштовно отримати землю, це право прописано в статті 121 Земельного кодексу, громадянин отримує його з 18 років.

Для тих, хто хоче перевірити заяву урядовця і все ж спробувати отримати землю, нагадуємо процедуру, посилаючись на biz.ligazakon.

Крок 1. Визначити розмір земельної ділянки.

Стаття 121 Земельного кодексу визначає обмеження для максимального розміру земельної ділянки:

 • для ведення особистого селянського господарства можна отримати до 2 га;
 • під садівництво – до 0,12 га;
 • на будівництво житлового будинку: в селі – до 0,25 га, в селищах – до 0,15 га; в місті – до 0,1 га;
 • 0,1 га можна отримати для будівництва дачі і 0,01 га – під гараж.

При цьому під одну мету можна приватизувати безкоштовно тільки одну ділянку. Чи є земля у кого-то з членів сім’ї – не має значення.

Крок 2. Знайти вільну земельну ділянку

Це потрібно робити самостійно, зайшовши на публічну кадастрову карту (бажано зареєструватись у системі) та обравши в конкретному населеному пункті чи за ним вільну земельну ділянку.

Крок 3. Написати заяву

У заяві потрібно вказати:

 • цільове призначення земельної ділянки;
 • її орієнтовні розміри (відповідно від цільового призначення);
 • до клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки (зробити їх можна самостійно, зайшовши на ту ж саму публічну кадастрову карту і виділивши маркером ту ділянку і у тому місці, що ви собі підшукали).

Крок 4. Подати заяву

Подавати заяву потрібно до сільської, міської ради, райдержадміністрації. Її можна надіслати поштою цінним листом з описанням та повідомленням про отримання або ж занести і подати самостійно до відповідного органу влади, отримавши штамп на другому примірнику.

Термін розгляду заяви – 30 днів.

Крок 5. Звернутися до землевпорядника

Землевпорядник повинен розробити проект землеустрою. Ця послуга є платною, її ціна залежить від того, до якої організації ви звернулися.

Крок 6. Віддати проект землеустрою на погодження в управління Держгеокадастру

Ви можете це зробити самостійно або домовитися про послугу із землевпорядником на етапі укладання договору.

Крок 7. Затвердити проект землеустрою з органом місцевого самоврядування

Після узгодження проекту землеустрою з Держгеокадастром узгоджений проект потрібно передати до органів місцевого самоврядування із супроводжуючим листом, в якому вказати, що подається оригінал проекту землеустрою з проханням його затвердити.

Крок 8. Зареєструвати земельну ділянку у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно

Заключним етапом отримання земельної ділянки у власність є реєстрація права власності на земельну ділянку в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

З цією метою необхідно звернутися до місцевого центру надання адміністративних послуг (ЦНАП) або до нотаріуса із такими документами:

витяг з Державного земельного кадастру (витяг ДЗК формується та отримується на етапі погодження проекту землеустрою у державного кадастрового реєстратора на підставі ст. 24 закону України “Про Державний земельний кадастр”);

 • рішення органу про передачу земельної ділянки у власність;
 • копію та оригінал паспорту заявника та ідентифікаційного номеру;
 • підтвердження оплати адміністративного збору;
 • заява про реєстрацію права (формується на місці).

Загальний термін розгляду державним реєстратором документів складає п’ять робочих днів.

To Top