Підвищення тарифу на передачу електроенергії спричинить хвилю банкрутств в Україні – лист ICC Ukraine в Укренерго

Підвищення тарифу на передачу електроенергії на 56%, до 458,83 грн / МВт * год, ініційоване НЕК Укренерго, призведе до кризових наслідків, оскільки коштуватиме промисловості більш ніж 25 млрд гривень додаткових витрат щорічно. Однак НЕК “Укренерго” має потенціал для оптимізації витрат, який дозволить навіть знизити тариф.

Про це йдеться в листі Українського національного комітету Міжнародної торгової палати (ICC Ukraine) до голови правління НЕК “Укренерго” Володимира Кудрицького і голови НКРЕКУ Валерія Тарасюка, інформує Цензор.НЕТ, передає NNS.

У листі йдеться, що необґрунтоване зростання тарифу серйозно вдарить по конкурентоспроможності української економіки, яка і без того перебуває в стані глибокої рецесії. 38% українських підприємців знадобиться не менше року, щоб вийти на докарантинні темпи розвитку, 25% – не менше 2-х років, 19% – близько 6 місяців, і тільки у 3% темп розвитку бізнесу не змінився.

“Зростання тарифу в таких умовах змусить українські підприємства платити додаткові 25 млрд грн. Це призведе до хвилі банкрутств, спаду споживання електроенергії і, зрештою, до скорочення виторгу Укренерго. Результатом зростання тарифу буде падіння обсягів експорту та валютних надходжень, що призведе до девальвації гривні, адже експортоорієнтовані галузі є найбільшими споживачами електроенергії”,пояснюють в листі.

В ICC Ukraine відзначають: в умовах кризових явищ в економіці, коли транспортна інфраструктура потребує додаткових коштів для поновлення будь-яке зростання тарифу на передачу електроенергії призведе до негативних наслідків, адже витрати галузі виростуть на 1,2 млрд грн в рік. Крім цього, підвищення тарифу стимулюватиме скорочення попиту на електроенергію, що призведе до зменшення надходжень оператора системи передачі, і подальшої необхідності підвищення тарифу.

Однак, переконані в ICC Ukraine, НЕК “Укренерго” має істотний резерв для оптимізації витрат, що дозволить знизити тариф на передачу електроенергії.

“Основні частини позик, отриманих Укренерго в 2020-2021 рр., не повинні включатися в розрахунок тарифу, адже це витрати попередніх періодів. Включати можна тільки обслуговування відсотків. Крім цього, необхідно припинити субсидіювання тарифів на енергію для населення – тариф для побутових споживачів повинен становити не менше 2,4 грн / кВт * год”,відзначають в ICC Ukraine.

Також в Комітеті закликали внести зміни до держбюджету на 2022 і передбачити 11 млд грн для виконання НЕК “Укренерго” своїх зобов’язань. Усе це дозволить перерахувати тариф на передачу електроенергії, і знизити його для всіх груп споживачів у 2022 році до рівня 288,02 грн / МВт * год.

Нагадаємо, НЕК “Укренерго” виступило з пропозицією підвищити тариф на передачу електроенергії на 56%, до 458,83 грн / МВт * год. При цьому в 2020 році тариф на передачу підвищувався тричі, і виріс у результаті більш ніж удвічі – з 113 грн МВт-година до 293,93 грн за МВт-год.

Раніше заступник директора Департаменту аналітичних досліджень Федерації роботодавців України Ольга Кулик заявила, що за підрахунками ФРУ, зростання тарифів на передачу коштуватиме промисловості 30 млрд грн. За її словами, в такій ситуації під загрозою опиниться сама наявність промислових підприємств в Україні.

To Top