Росія зупинила експорт гречки в Україну: що буде з цінами на крупу?

Росія тимчасово припиняє експорт гречки в Україну й інші країни, оскільки її уряд вніс цей товар до переліку життєво необхідних для внутрішнього ринку. За останньою інформацією, заборона на експорт буде діяти до 31 серпня 2021 року, передає NNS, посилаючись на Курс України.

Що буде з цінами і чому в Україні виникли проблеми з гречкою, яку доводиться завозити з-за кордону?

За даними Асоціації “Український клуб аграрного бізнесу” (УКАБ), у 2019 році ми посіли третю позицію серед країн світу за обсягом виробництва гречки. Але більшість цієї крупи зараз йде на внутрішній ринок, іноземні партнери в ній не зацікавлені.

“В Європі немає культури споживання гречки. Гречка – не експортноорієнтований товар, а товар для внутрішнього споживання. А якщо гречка не експортноорієнтована, значить, великі міжнародні компанії не вкладають у неї гроші, не роблять форвардні контракти. Вона економічно невигідна для вирощування”,  – говорить перший віцепрезидент Торгово-промислової палати України Михайло Непран.

Через це українські аграрії в останні роки вважають за краще займатися вирощуванням більш рентабельних і орієнтованих на експорт культур (пшениця, кукурудза, соняшник і т.д.). Оскільки попит усередині країни є, а гречки ми вирощуємо все менше, нам доводиться її ще й імпортувати.

“За 20 років обсяги виробництва гречки скоротилися в 4,6 раза до 104 тис. тонн у 2020 році. Якщо розглядати структуру поставки гречки у 2020 році, то близько 75% потреби забезпечується власним виробництвом, а 25% – за рахунок імпортних поставок, половина яких припадає на Російську Федерацію”, – розповідає аналітик УКАБ Світлана Литвин.

Чи спорожніють полиці?

Після заборони на експорт російської гречки цієї крупи в Україні дійсно стане трохи менше. Але не варто бігти і змітати її з прилавків, щоб не створювати штучний ажіотаж, застерігає Михайло Непран:

“З економічного погляду причин для паніки немає. Зараз гречка в Україні є. До того ж можна з упевненістю сказати, що гречка в Україні буде й далі. Якщо буде попит – будуть і поставки. Тому хочу закликати споживачів не панікувати, не розхитувати ситуацію, не бігти купувати гречку про запас. У будь-якому випадку ми будемо з гречкою. Не буде російської, буде казахська або китайська”.

Чи подорожчає гречка в магазинах?

Деяке збільшення вартості гречки на тлі ажіотажу можливе, але в невеликому діапазоні. Річ в тому, що заборона на експорт припадає на літні місяці, коли попит на крупи в Україні традиційно падає. Таких же тенденцій чекають і в цьому році. А з падінням попиту ціни рости не можуть.

“У літні місяці традиційно падає споживання круп за рахунок надходження великої кількості овочів у раціон українців. Тому можна припустити, що зростання ціни на гречку на полицях українських супермаркетів буде мінімальним, на рівні 3-5%”, –стверджує Литвин.

За словами Непрана, на вартість гречки найближчим часом буде впливати не тільки заборона російського експорту, а й загалом ситуація на аграрному ринку України. Якщо вартість агропродукції продовжить рости, ціни на гречку також.

В свою чергу, координатор Експертної платформи НБУ Андрій Блінов прогнозує, що до вересня вартість гречки зросте, проте не перевищить 50 грн за кілограм. Передає NNS, посилаючись на  agronews.ua.

«Росія днями закрила повністю на літній період експорт гречки, й, власне, Російська Федерація є одним з основних експортерів. Відповідно зараз значною мірою це дійсно буде сприяти ще більшому зростанню вартості гречки до отримання нового врожаю, й тут є різні дані в залежності від очікувань щодо того, яким чином складуться умови для дозрівання врожаю різних культур, в тому числі гречки», — сказав Андрій Блінов.

На його думку, гречка не буде коштувати понад 50 грн за кілограм в магазинах.

«Я інколи читаю, що гречка може коштувати в магазинах понад 50 грн за кілограм, я думаю, що ні, попри те, що власне є певний дисбаланс між пропозицією та попитом. Річ у тому, що попит на цю культуру досить сильно, як кажуть економісти, є еластичним, або дуже гнучким», — зазначив експерт.

За його словами, попит на гречку падає в літній період, коли є багато інших замінників, зокрема овочів.

«Плюс, як ми побачили взагалі по крупах, попит українців на цю продукцію досить сильно знижується, коли вона перевищує певний психологічний розмір. Зокрема, як це відбулося з гречкою, коли вона перетнула позначку 30 грн за кілограм», — сказав експерт.

Блінов вважає, що ціни, можливо, ще трошки зростуть у літній період, але попит на гречку буде на мінімальних позначках за останні роки через її вартість.

«Тому що, як правило, попит на гречку проявляють сім’ї з дітьми та сім’ї, де досить багато літніх людей, й відповідно вони є найбільш уражені з точки зору доходів і слідкують за своїм споживчим кошиком. Тому я думаю, що ціни дещо зростуть, але позначку в 50 грн за кілограм точно ця культура не перетне… Наразі можна прогнозувати до вересня ситуацію з цією культурою, а далі будемо дивитися, яка буде ситуація з експортом й власне виробництвом цієї культури в Україн», — розповів Андрій Блінов.

To Top