Завищення цін на ліки в аптеках України – результати перевірки

Причини завищених цін на ліки в роздрібних аптеках України

У цьому році в Україні виникла тенденція до збільшення кількості випадків зверхнацінок на ліки в роздрібних аптечних мережах. Це вдалося виявити під час планових перевірок Держпродспоживслужби: більш ніж у 68% проінспектованих суб’єктів виявлені порушення. ,
Про це NNS дізнався з повідомлення на сайті kurs.com.ua.

Всього за перший квартал 2021 року відомство здійснило більше 40 перевірок аптек у Києві та областях. Більшість з них працювали з порушеннями, що спричинило за собою накладення 28 штрафів на загальну суму 239 тис. грн.

Для порівняння: за весь минулий рік таких рішень зафіксовано не більше 35, однак і тоді порушники були – в половині аптек виявлені відступи від законодавства.

Де не дотримуються цінової дисципліни

Контролери вже говорять про цілу тенденцію до спекулятивних цін на ліки в українських аптеках і повальне недотримання граничних розмірів торговельних надбавок, прописаних в постанові Кабміну.

Під “інтерес” роздрібних мереж потрапили і товари з переліку протиепідемічного призначення, зміни цін на які підлягають декларуванню.

“Найбільша кількість порушень спостерігалася у Полтавській, Львівській та Вінницькій областях. Там проводилися як планові, так і позапланові перевірки за фактом отримання скарг від споживачів. Всього в цьому році центральним апаратом Держпродспоживслужби отримано 21 звернення від фізичних осіб з приводу можливих порушень ціноутворення на лікарські засоби”, – розповіли у відомстві.

Переплюнути всіх вдалося аптеці в Київській області, де націнки по деяких позиціях замість належних 10% становили 310%. Назва аптечної мережі і препаратів Держпродспоживслужба поки не афішує.

У той же час в Україні на законодавчому рівні діє державне регулювання націнок на ліки з Національного переліку основних лікарських засобів, куди входять і стабільно затребувані у покупців Аспірин, Ібупрофен, Парацетамол, Лоратадин, Дексаметазон, Метронідазол, Фуросемід, Омепразол і більше 400 інших найменувань препаратів.

Дозволені націнки

Надбавка на вартість препаратів з даного списку для продажу в роздріб формується виходячи із закупівельної ціни і варіюється від 10 до 25% (чим дорожчий препарат, тим менше повинна бути націнка):

  • до 100 грн – 25%;
  • від 100 до 500 грн – 20%;
  • від 500 до 1000 грн – 15%;
  • від 1000 грн – 10%.

Але і тут не без нюансів – ціни на препарати, які в список не потрапили, встановлюються аптечними роздрібними мережами у режимі вільного ціноутворення. І під заходи державного нагляду не потрапляють, повідомили у Держпродспоживслужбі.

Однак, за словами юриста БФ “Пацієнти України” Оксани Кашинцевої, у людей не завжди є вибір, і багато в наш час залежить від сумлінності лікаря та провізора. В аптеці людині цілком можуть сказати, що препарат з Нацперечня закінчився і запропонувати “генерики”, яких в аптеках реалізується близько 80% від усього асортименту.

Другий варіант – коли лікар пише відразу торгову назву препарату на звичайному листку, а не діючу речовину латинськими літерами на рецептурному бланку, як було раніше.

В такому випадку людина не буде застрахована від того, що даний лікар діє з мотивів виписати більш якісний препарат і не був заздалегідь вмотивований торговим представником.

І хоча на всі інші препарати не із спецперечнів націнка в роздробі зазвичай не перевищує 25% – і тут є лазівки.

Аптекарі нарікають на виробників ліків

Як відзначають експерти, ті порушення, які зараз підпадають під закон, носять більш індивідуальний характер і пов’язані з діяльністю окремих мереж, які залежать від розміру населеного пункту: чим більше в місті немережевих аптек, тим частіше можуть бути ситуації зі зверхнацінками в них.

Зловживання можуть відбуватися і на тлі панічних настроїв, пов’язаних з пандемією – коли людина хворіє, вона стає більш вразливою і менш пильною.

Що стосується цін, то, за словами директора Аптечної професійної асоціації України (АПАУ) Володимира Руденка найбільший вплив на них справляє виробник препарату, незалежно від того український він чи імпортний. Це єдина ланка в ланцюжку, чиї розцінки жодним чином не регулюються державою.

Що і коли подорожчає

Паралельно з цим дослідники ринку говорять і про збільшений оборот тренду на сезонне зростання вартості препаратів у роздробі. Так, наприклад, влітку помітно піднімаються ціни на діуретики (проти розладів шлунка) і протигельмінтні препарати. Восени – профілактичні ліки, взимку і аж до початку весни – противірусні. Потім – в основному це Бади та антигістамінні препарати.

Стабільною ціна повинна залишатися тільки на перелік медикаментів, які входять в програму “Доступні ліки”.

В цілому, ринок лікарських препаратів, як і інші галузі економіки, однозначно піддасться впливу інфляції і тому вже через 3-6 місяців варто очікувати зростання цін по більшості базових товарних категорій.

До речі, нещодавно “NNS” писав: З 1 липня податкова і Держпраці почнуть перевірки бізнесу

 

To Top