Сплеск захворюваності і новий карантин – як уникнути локдауна

Незважаючи на вакцинацію продовжується зростання захворюваності COVID-19 – чи буде новий локдаун в Україні і як його уникнути

Вчені і чиновники вважають, що цієї осені, незважаючи на вакцинацію, епідемія в Україні буде розвиватися за сценарієм 2020 року. Це означає, що “червоних” зон і локдаунов не уникнути. Про те, коли може відбутися сплеск захворюваності і яким буде новий карантин NNS дізнався з повідомлення на сайті РБК-Україна.

В Україні вже п’ять тижнів поспіль зростає рівень захворюваності COVID-19. Якщо з середини червня і до серпня стабільно фіксували по кілька сотень випадків на добу, то з початку місяця майже щодня, крім вихідних, додається вже більше тисячі нових інфікованих.

Головну загрозу зараз представляє дельта-штам, який потрапив у країну як мінімум два місяці тому. Він спровокував хвилю захворюваності в Індії, а потім ударив по європейському континенту, західній частині тихоокеанського регіону, Північній та Південній Америці. Цей штам вже виявили в 163 країнах і територіях.

Згідно з дослідженнями, він більш небезпечний, ніж всі інші варіанти вірусу, відомі світу. Центр по контролю і профілактиці захворювань (CDC) США вважає, що заразність “Дельта” вище, ніж у лихоманки Ебола, застуди, сезонного грипу, віспи і коронавірусу SARS-CoV. Він поширюється так само швидко, як і вітрянка.

Нині в Україні далеко не всі випадки зараження проходять секвенування на різновид штаму, пояснив президент Асоціації анестезіологів, професор Сергій Дубров.

“Але ті дослідження, які проводяться, показують досить велику кількість варіанту “Дельта”. Виходячи з цього, більшість нових випадків COVID-19 в Україні, швидше за все, викликані саме дельта-штамом. Секвенування, які проводилися, виявляють цей варіант в кожній області”, – сказав лікар-анестезіолог.

Враховуючи те, що українці в більшості своїй поки не поспішають вакцинуватися, локдауни цієї осені виглядають цілком реалістичним сценарієм. В уряді обіцяють розглянути можливість якихось “поблажок” для щеплених громадян на випадок карантину.

Осінній прогноз

Експерти і чиновники МОЗ вважають, що поки епідситуація в країні контрольована, але негативні тенденції вже дають про себе знати.

У Київській школі економіки, яка постійно відстежує динаміку захворюваності “ковідом”, констатують, що за минулий тиждень кількість нових інфікованих збільшилася на 16%, тоді як тижнем раніше зростання було на рівні 9%. З динамікою госпіталізації схожа картина: +12% минулого тижня проти +10% позаминулого.

З 25 регіонів України 19 знаходяться в стадії росту захворюваності. При цьому у 16 з них показники досить критичні, йдеться в дослідженні Центру економіки охорони здоров’я KSE.

Ще один поганий сигнал полягає в тому, що за останній тиждень кількість пацієнтів, які потрапили в лікарню, вже на чверть перевищила виписки. Це означає, що далі навантаження на систему охорони здоров’я продовжить рости, стверджують у Київській школі економіки.

Співзасновник Українського центру охорони здоров’я (UHC) Павло Ковтонюк допускає, що сплеск епідемії можливий або вже у вересні або трохи пізніше – у жовтні-листопаді. У МОЗ оперують схожими прогнозами.

Головний санітарний лікар Ігор Кузін вважає, що епідемія в країні розвивається за сценарієм 2020 року. За його оцінкою, сплеск заражень можливий приблизно в жовтні-листопаді. Хоча міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко днями заявив, що найбільший ріст випадків “ковіда” очікується в зимовий період.

“Незважаючи на те, що країна все ще залишається в “зеленій” зоні, вже є перевищення рівня захворюваності в деяких областях. МОЗ очікує пікові навантаження приблизно в жовтні. Деякі вчені прогнозують сплеск на вересень-жовтень. Дані ЄС і ВООЗ збігаються з цими термінами”, – розповів виданню глава парламентського комітету з питань здоров’я нації Михайло Радуцький.

За його словами, влада загалом та МОЗ зокрема готуються до того, що значне погіршення ситуації піде вже у вересні-жовтні.

“Але чому такий підступний цей варіант “Дельта”? Він в 3-4 рази більш контагіозний ніж альфа-штам. Поступове зростання випадків зараз в умовах ігнорування вакцинації і протиепідемічних норм призведе до того, що подальший приріст буде набагато більш інтенсивний. Це будуть вже не сотні випадків на добу, а тисячі. Ймовірно, що у вересні-жовтні ми будемо на піку”, – відзначив Сергій Дубров
.

“Пряники” для вакцинованих

Про перспективу загальнонаціонального локдауна в МОЗ говорять неохоче. Стримувати епідемію в уряді поки планують за рахунок адаптивного карантину, який в черговий раз продовжили, поки до 1 жовтня. Він дозволяє посилювати обмеження на рівні окремих регіонів та населених пунктів, якщо там погіршуються показники захворюваності.

У “червоних” зонах карантин може відрізнятися від того, який діяв раніше. У Кабміні планують ввести ряд бонусів для вакцинованих українців у разі локдауна. Які привілеї отримають щеплені громадяни – все ще неясно. Версії, які в різний час висловлювали високопоставлені чиновники МОЗ, відрізняються.

“Немає сенсу закривати всю країну, коли, наприклад, у Рівненській області червоний рівень эпідзагрози, а в Донецькій – зелений. Тому нічого нового в моделі карантину немає. Єдине – є плани МОЗ і я їх підтримую: якщо будуть жорсткі обмеження в країні, то підприємства і компанії, у яких 80% щеплених співробітників, зможуть не закриватися. Таку норму вже затвердили для шкіл”, – сказав Михайло Радуцький

В Союзі українських підприємців заявили, що перелік поблажок буде ширше. В організації стверджують, що в разі локдауна керівництво МОЗ пообіцяло їм не закривати громадські заклади за умови, що туди будуть пускати лише вакцинованих клієнтів. Для ТРЦ розроблять спеціальну систему пропуску та попереднього запису. Відвідувачі, які не пройшли курс щеплень, зможуть здати ПЛР – або експрес-тест на місці.

Частково вчора цю інформацію на брифінгу підтвердив і сам міністр охорони здоров’я. За словами Ляшка, громадські заклади зможуть працювати в “червоній” зоні, якщо у них буде щеплений колектив, а відвідувачі будуть пред’являти ковид-сертифікати.

У той же час головний санлікар ще пару тижнів тому говорив, що які-небудь привілеї з’являться, коли вакцинується хоча б половина населення. За підрахунками KSE, зараз середньодобова кількість зроблених щеплень досягло показника в 132 тисячі. Але першу дозу поки отримали лише 13% українців. І це ще один тривожний сигнал, враховуючи, що зараз вже немає проблем з доступом до вакцин, їх можуть отримати всі бажаючі.

З одного боку, багато досліджень показують, що щеплені люди хворіють і можуть заражати вірусом інших. Більш того, варіант “Дельта” гірше піддається впливу тих препаратів, які сьогодні використовують у світі для імунізації. За словами Кузіна, індійський штам знижує сумарну ефективність вакцин в середньому на 10%.

Цим і пояснюється сплеск нових випадків інфікування у тих країнах, які в рази випереджають Україну за темпами вакцинації. Показовий у цьому контексті приклад США, де вже щеплено 50% усього населення. Там дуже чітко видно зворотну кореляцію між високим рівнем вакцинації і високим рівнем захворювань, каже Павло Ковтонюк.

“Якщо взяти, приміром, такі штати, як Міннесота, Вашингтон, де було вакциновано 70% населення, там трохи зростає рівень госпіталізації.
А ось Луїзіана, Техас, Флорида та інші штати з низьким рівнем вакцинації – 30%, у них страшні спалаху і множинні випадки госпіталізації”, – пояснив експерт.

Вакцинація може убезпечити людину від важкого або критичного перебігу хвороби. За даними МОЗ, ризик захворіти серед невакцинованих більше майже в 8,4 рази, а бути госпіталізованим – майже в 15.

Чи буде локдаун, в тому числі і загальнонаціональний, багато в чому залежить від самих українців. Чим менше населення буде іммунізовано, тим більше людей буде хворіти і потрапляти в лікарні. Це, в свою чергу, посилить тиск на медичну систему. Якщо вона не зможе витримувати навантаження, а показники захворюваності продовжать бити “антирекорди” – тоді іншого виходу, крім як “червоні” зони і локдаун, у влади не буде.

До речі, нещодавно “NNS” писав: У МОЗ прокоментували “локдаун у вересні”

 

 

 

To Top