Опалювальний сезон під загрозою – тарифи на газ можуть підняти вище 20 гривень

Тарифи на газ можуть зрости вище 20 гривень: в Нафтогазі закликали українців економити на опаленні

Вже в наступному місяці тарифи на газ в Україні можуть вирости вище 20 гривень за кубометр. Така ціна поставить в безвихідь підприємства паливно-енергетичного комплексу, а також практично всю економіку країни. Опалювальний сезон по всій Україні опинився під загрозою. Тисячі об’єктів соціальної інфраструктури можуть залишитися без опалення: у місцевої влади немає грошей. У Нафтогазі закликали економити на опаленні житлових будинків. Про це NNS дізнався з повідомлення на сайті TODAY.UA

Тарифи на газ дорожчають у всьому світі. Україна, яка зав’язана на європейському ринку газу – не виняток. Скільки б нам не розповідали про газ власного видобутку, його ледь вистачить на потреби побутового сектору. При цьому бюджетні заклади, будівлі небюджетних організацій і підприємства опалювати нічим – вся надія на покупний газ, який в Європі вже коштує дорожче 660 доларів за тисячу кубометрів. А оскільки ми беремо його звідти по реверсу, то у нас він коштує ще дорожче.

На щастя для побутових споживачів, вони захищені фіксованою річною ціною на газ. Для клієнтів Нафтогазу це 7,96 гривні за кубометр, для клієнтів облгазів, об’єднаних маркою “Твій Газзбут” – по 7,99, для клієнтів інших компаній – трохи нижче або вище цих показників.

Крім того, компанія Нафтогаз укладає договори з підприємствами ТКЕ про продаж їм газу для виробництва теплової енергії для населення по тарифу 7,42 гривні.

Для потреб інших споживачів буде ринкова ціна. В минулому році 1 вересня вартість газу на Українській енергетичній біржі становила 4,2 тис. грн за тисячу кубометрів, у цьому році, 3 вересня, такий же обсяг газу коштував 19,6 тис. грн. За прогнозами експертів, ціна буде рости і далі – за 20 тисяч. До речі, днями на КЕБ вже була укладена угода з 20,1 тис. грн.

В місцевих бюджетах немає грошей, щоб платити за газ втридорога. У них до бюджетів заверстані витрати на газ на 8 тис. грн за тисячу кубів, а не за 18 і не за 20. З усіх куточків країни надходять тривожні сигнали. Наприклад, в місті Куп’янськ на Харківщині різниця між сумою, закладеної в бюджет, і тією, що виставлена комунальникам зараз, становить 50 млн гривень. У Хмельницькому – 38 млн. Це лише два приклади, а таких по всій Україні – сотні, якщо не тисячі.

Фахівці підрахували: для того, щоб компенсувати незаплановані витрати на тепло, містам України потрібно 33 млрд гривень або 1,2 млрд доларів. Таких резервних грошей в Україні немає навіть в природі. Усюди бюджети затверджено з дефіцитом, в надії на те, що якось вдасться покрити заплановані витрати. А на такі ніхто не розраховував.

“Нафтогаз” змушує місцеві ради порахувати тариф для бюджетної сфери на підставі ринкової ціни. А бюджетна сфера — це школи, садочки, лікарні, адміністрації і так далі. А у них просто немає цих грошей, у кошторис закладався газ по 8 грн за куб. м. Тому головне питання для них сьогодні — де знайти гроші. А “Нафтогаз” при всьому цьому говорить, що якщо ви не підпишете договір і не зробите передоплату 50%, то ми вам не дамо газ зовсім. Тому вся ця ситуація поки виглядає тупиковою”, – каже перший заступник голови комітету ВР з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Олексій Кучеренко.

Місцева влада бачить єдиний вихід у збільшенні частки зарахування ПДФО до місцевих бюджетів. Чи піде на це Київ – невідомо. Навряд чи хтось буде перекроювати бюджет на фініші року.

При цьому в “Нафтогазі” розповіли, що комунальники можуть брати газ для опалення бюджетної сфери не тільки у них, а у кого завгодно. Однак зрозуміло, що ніхто не буде продавати газ, куплений за 15 тисяч, по 8. Ясно, що й інші компанії заламують ціну від 20 і вище.

“Підприємства ТКЕ можуть купувати газ у кого завгодно. Ми ж продаємо їм газ для потреб населення на 7,4 грн. Але тільки у визначених лімітах. Поза лімітів, які передбачені для потреб населення, діє ринкова ціна. Це обумовлено тим, що підприємства ТКЕ постачають тепло у тому числі і комерційним компаніям. Що стосується бюджетних установ, то якщо підприємства ТКЕ будуть економно використовувати отриманий газ, то їм його вистачить і на населення, і на бюджетні організації. І не треба нікого лякати — підприємства ТКЕ, які будуть опалювати бюджетні організації, будуть отримувати гроші від бюджетних організацій, і у них вони є”, – дав відповідь комунальникам глава Нафтогазу Юрій Вітренко.

Єдине, на що залишається сподіватися як місцевій владі, так і всім українцям – на теплу зиму. Хоча синоптики нас готують до того, що зима знову буде довгою і холодною.

До речі, нещодавно “NNS” писав: Сезонний тарифний план – кому буде вигідно платити за газ по іншому

 

 

To Top