Кабмін збирається продавати ліс в ЄС – скасування мораторію на експорт деревини завдасть нищівного удару Україні

Поки в Україні активно обговорюють майбутню відставку спікера Ради та політичні скандали, в Кабміні готують нищівного удару по країні

Таким ударом без перебільшення може стати скасування мораторію на експорт лісу.

Скасування мораторію на вивезення лісу торкнеться кожного українця: країна, за озвученими прем’єром Денисом Шмыгалем підрахунками, втратить 40 млрд доларів (стільки може принести власна деревообробна галузь за 10 років), десятки тисяч робочих місць, цілі галузі економіки, а ще свої “легкі” – решту лісу.

І поки Шмигаль вважає мільярди, віце-прем’єр з питань євроінтеграції Ольга Стефанишина старанно працює для захисту бізнесу в ЄС, а українські підприємства готова принести в жертву. Вона в черговий раз заявила: треба скасовувати мораторій і боротися з контрабандою. Але замість того, щоб заборонити експорт дров, під виглядом яких вивозять необроблену деревину, хочуть дозволити вивозити ліс-кругляк.

Про те, до чого насправді може призвести згубна ідея уряду і про що мовчать чиновники, NNS дізнався з повідомлення на сайті OBOZREVATEL.

Кабмін водить українців за ніс. І ось чому

Хочуть скасувати мораторій на експорт лісу, прикриваючись рішенням міжнародного арбітражу

“Прийняття мораторію (українською владою. – Ред.). на експорт необробленої деревини було вимушеним кроком України, і арбітраж погодився з цим – скасування мораторію буде невід’ємним від створення прозорого ринку”, – сказала Стефанишина.

Насправді арбітраж визнав, що Україна має право на мораторій. Але при цьому зазначив: щоб дотримати угоду про Асоціацію з ЄС, забороняти експорт можна не для захисту економічних інтересів, а для збереження екології.

І це дійсно важлива причина. В Україні лісистість становить лише близько 16% при мінімальній нормі в 20%. Це один з найнижчих показників в Європі і достатня підстава для того, щоб не вивозити ліс з країни.

Запевняють, що скасування мораторію на експорт лісу нічого не змінить, тому що продаж розпочнеться тільки після підвищення лісистості

“Це дурниці (запуск експорту після зростання лісистості. – Ред.), спроба переконати громадськість, що нічого страшного не станеться. У нас і так заготівля в центральній Україні, в Житомирській області. Експорт і так походив з тих областей, де багато деревини. Закарпаття – головний експортер бука”, – розповів Медведєв.

Обіцяють “домовитися” з ЄС про боротьбу з контрабандою

Стефанишина намагається прищепити українцям, що з європейськими компаніями вдасться домовитися, вони перестануть купувати контрабанду. Насправді, це рішення можна прийняти тільки в Україні.

“Скасувати мораторій – досить просто, але ми маємо створити прозору систему, що унеможливлює нелегальну вирубку. І це непросто. Це питання буде обговорено з ЄС”, – каже політик.

Скоротити або навіть знищити контрабанду лісу досить легко. Деревину постачають в країни Євросоюзу під виглядом дров. А Україна сама в них потребує: це частина нашої енергетичної безпеки, на дровах працюють цілі котельні, які забезпечують теплом невеликі міста і підприємства. І якщо заборонити експорт дров, то обсяги контрабанди різко скоротяться.

Про що мовчить Стефанишина? Ось, до чого призведе її ідея

Десятки тисяч українців втратять роботу

Сировини не вистачає і зараз. А якщо її вирішать законно продавати, українські підприємства зовсім залишаться без матеріалу для виробництва. Як результат, можуть закритися невеликі підприємства, більші будуть змушені обмежувати своє виробництво. Під загрозою опиняться 100 тис. робочих місць.

“Якщо зараз скасувати закон і відновити варварське вивезення з України необробленого лісу, чим це закінчиться? Закриються підприємства. Десятки тисяч людей по країні залишаться без роботи. Не буде зарплати, не буде податків”, – розповів автор мораторію, екс-нардеп Олег Ляшко.

Робочі місця будуть створювати в ЄС, а використовувати Україну як сировинний придаток

“ЄС максимально захищає свої ринки і лобіює інтереси власного товаровиробника. В цьому випадку ми повинні включити максимальний економічний егоїзм і захистити наших виробників, які створюють робочі місця, сплачують податки, допомагають місцевій інфраструктурі, а не годувати економіку іншої країни, стаючи сировинним придатком”, – пояснив член комітету з питань фінансів, податкової та митної політики, нардеп від “Слуги народу” Олексій Устенко.

Країна втратить десятки мільярдів

Прем’єр-міністр Денис Шмигаль під час презентації аудиту країни заявив, що тільки на лісах, розвитку власної деревообробної промисловості Україна може заробити близько 40 млрд доларів за 10 років. При цьому зовнішні кредити, взяті за всі роки незалежності, становлять близько 42 млрд доларів. Але замість розвитку власної економіки Кабмін хоче допомогти створювати робочі місця в ЄС.

Екологія України буде погіршуватися

Ситуація з вирубкою лісу і так критична. “Чорні” лісоруби призводять до облисіння Карпат, і це вже видно на карті. Якщо ж дозволити законно вивозити необроблену деревину в ЄС, ніхто не може гарантувати збереження “легких” країни.

Що цікаво, у Польщі бізнес вже виступив з вимогою запровадити мораторій на експорт лісу за прикладом України. Навіть у країнах ЄС, де підприємства мають доступ до дешевих кредитів, де з державного бюджету компенсують придбання обладнання, визнають проблему з дефіцитом деревини. І це в умовах, коли їх лісистість до двох разів вище, ніж в Україні.

І, мабуть, європейці хочуть вирішити свої проблеми за рахунок українців: заручилися підтримкою окремих членів Кабміну і тепер вимагають вивозити з країни лісоматеріали.

До речі, нещодавно “NNS” писав: Без маркування та строків придатності – в Україну ввозять контрабандні яйця з Білорусі

To Top