Ціна на цукор в Україні може збільшитися у зв’язку з подорожчанням газу – на скільки і коли

Незважаючи на високий врожай цукрових буряків, через подорожчання газу може зрости ціна на цукор

Через збільшення посівних площ цукрових буряків і її високого врожаю є всі передумови, щоб вартість цукру знижувалася. Але через подорожчання газу, який становить до 80% витрат в собівартості виробництва, ціна може тільки зрости. Про це NNS дізнався з повідомлення на сайті Delo.ua

В Україні стартував збір цукрових буряків. Так, станом на кінець вересня заводи переробили 746,9 тисячі тонн цукрових буряків і виробили 90,6 тисячі тонн цукру. Через високу врожайність ціна на цукор вже стабілізувалася, і зараз кілограм білого золота коштує мінімум на 10% нижче, ніж у серпні. Однак, незважаючи на оптимістичні прогнози, існують інші причини, які можуть стимулювати подорожчання.

За даними “Укрцукор”, в поточному маркетинговому році площа посівів під цукровий буряк становить 220,6 тисячі гектарів. В минулому році— 206 тисяч гектарів. Прогноз по врожайності також показує позитивну динаміку: у минулому році 470-475 центнерів з гектара, а в нинішньому — 480 центнерів з гектара.

Плюс до всього збільшилася кількість заводів з виробництва цукру: в 2020-му працювало 15 підприємств, а в цьому році вже 20.

За прогнозом “Укрцукор”, в поточному маркетинговому році українським підприємствам вдасться виробити цукру в межах 1,45 млн тонн. У минулому році ця цифра склала 1,01 млн тонн. Виходячи з оптимістичного прогнозу кінцева ціна вже становить 18-20 гривень за кілограм цукру при тому, що ще в серпні він коштував 21-22 гривні за кілограм.

Однак експерти “Укрцукор” не поспішають прогнозувати ціну на цукор в Україні до кінця року через вартість газу, яка закладається в собівартість товару і постійно зростає. Якщо в минулому році в собівартість товару закладали 40% від витрат на газ, то в 2021 році — 70-80%.

“Зараз складно робити прогнози, якою буде ціна на цукор в Україні в кінці року, так як вартість газу вже зросла в рази. Якщо в минулому році ціна на газ становила 7-8 гривень, то в цьому році за куб платять вже 28 гривень”, — зауважив експерт “Укрцукор” Назар Михайловин.

Крім того, при такій врожайності є шанси збільшити експорт. Але з приходом пандемії в 2020 році більшу частину українського експортного ринку — Узбекістан і Азербайджан — Росія поглинула. Через складнощі в логістиці Україна зараз не може експортувати туди “біле золото”, тому цим країнам дешевше закуповувати його в Росії.

За словами Назара Михайловина, щоб покращити ситуацію з експортом, державі необхідно запровадити дотації на вивіз цукру. Також потрібні дотації на вирощування цукрового буряка, оскільки зараз фермер на один гектар витрачає близько 42 тисяч гривень з ПДВ при давальницькою ціною 1200-1300 гривень з ПДВ за тонну.

До речі, нещодавно “NNS” писав: Кому в Україні роботодавці готові платити більше – названі вакансії

To Top