«Європейська Солідарність» очолила рейтинг партій – опитування КМІС

Якби вибори до парламенту відбувалися на початку лютого 2021 року, то найбільше голосів отримала б партія «Європейська Солідарність». Про це свідчать результати телефонного опитування, проведеного 5-7 лютого Київським міжнародним інститутом соціології, повідомляє NNS, посилаючись на офіційний сайт інституту.

Упродовж 5-7 лютого 2021 року Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) провів власне всеукраїнське опитування громадської думки «Омнібус». Методом телефонних інтерв’ю з використанням комп’ютера (computer-assisted telephone interviews, CATI) на основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів опитано 2005 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України (крім АР Крим). Вибірка репрезентативна для дорослого населення (віком 18 років і старше) України. До вибірки не включаються території, які тимчасово не контролюються владою України – АР Крим, окремі райони Донецької та Луганської областей.

У Луганській і Донецькій областях опитування проводилося тільки на території, що контролюється українською владою.

Статистична похибка вибірки (з імовірністю 0,95 і з врахуванням дизайн-ефекту 1,1) не перевищує: 2,4% для показників, близьких до 50%, 2,1% для показників, близьких до 25%, 1,5% – для показників, близьких до 10%, 1,1% – для показників, близьких до 5%.

Рейтинг партій, згідно результатів опитування, виглядає так:

  • «ЄС» 12,2% серед усіх респондентів і 18,1% серед тих, хто визначився з вибором;
  • партія «ОПЗЖ» –11,4% і 16,8%;
  • партія «Слуга народу» – 10,5% і 15,5%;
  • партія «Батьківщина» – 8,9% та 13,2%.
  • «Сила і честь» – 4,3% і 6,3%
  • Радикальна партія – 3,5% і 5,2%
  • «Партія Шарія» – 2,6% та 3,9%,
  • «Голос» – 2,5% і 3,7%
  • «Українська стратегія Гройсмана» – 2,1% та 3,2%.

Інші партії набрали менше голосів.

Порівняно з 22 січня найбільше змінилися рейтинги «ОПЗЖ» (-4,3% серед усіх респондентів і -3,9% серед тих, хто визначився) і «Слуги народу» (+2% серед усіх і +4,3% серед тих, хто визначився). Хоча у випадку «ЄС» рейтинг змінився на +0,6% серед усіх респондентів і +2,8% серед тих, хто визначився, але формально це зміна в межах похибки (тому в цьому випадку можна говорити лише про певну тенденцію).

Фахівці КМІС звертають увагу на те, що дане опитування проведено методом телефонних інтерв’ю. А  телефонному опитуванні, як показав  експеримент, який інститут проводив спільно з Фондом «Демократичні ініціативи», відповідають люди більш освічені і заможні, ніж в face-to-face опитуванні (наприклад, людей з вищою освітою більше на 10%).

Через це рейтинги в дослідженнях, що проведені різними методами, трохи відрізняються. Наприклад, в телефонних опитуваннях підтримка П. Порошенка дещо вища, ніж в face-to-face опитуванні, а які дані більш точні невідомо, бо не було перепису і невідомий розподіл населення за освітою. Тому в цьому пресрелізі поточні результати порівнюються з іншими телефонними опитуваннями інституту.

Також зазначається, що отримані результати не дають інформації щодо причин динаміки рейтингів, для цього потрібні окремі дослідження. Але слід звернути увагу на те, що з початку року ситуація в Україні дуже динамічна і громадськість, відповідно, чутливо реагує на різні резонансні події.

Опитування 22 січня припало на період тарифних протестів (які підтримують понад 90% жителів України), а також на кінець локдауну (до якого ряд людей мають критичне ставлення), що негативно позначалося на підтримці влади і було сприятливе для опозиційний сил. До проведення поточного опитування влада здійснила ряд кроків для стабілізації ситуації в соціально-економічній сфері, а також були резонансні внутрішньополітичні заходи, основний з яких – рішення РНБОУ щодо заборони трансляції трьох телеканалів. Це могло сприяти як підвищенню підтримки влади, так і окремих опозиційних сил.

Стосовно рейтингу «ОПЗЖ» потрібно враховувати, що він міг знизитися як за рахунок зміни поглядів окремих її колишніх прихильників з огляду на заяви РНБОУ, так і за рахунок того, що деякі її прихильники під час опитувань більшою мірою стали «приховувати» свої реальні погляди. Наприклад, у першому турі виборів Президента 2019 року екзит-поли недооцінили підтримку Ю. Бойка, оскільки частина його виборців менш схильна брати участь в опитуваннях і щиро відповідати. Подібну тенденцію щодо кандидатів від «ОПЗЖ» і самої партії можна було спостерігати на місцевих виборах. Тому, можливо, і зараз з огляду на заборону частина респондентів просто не хочуть чи бояться називати свої орієнтації.

Зеленський є лідером у президентському рейтингу – опитування

To Top