Як змінити постачальника газу і які тарифі діють в Україні: інструкція

З недавнього часу кожен українець має право змінити постачальника газу, обравши того, який пропонує більш вигідні умови. Як це зробити і які тарифи діють нині, NNS розповість, посилаючись на НВ-бізнес.

В Україні більше року тому відкрився ринок газу для населення. Споживачі можуть вільно змінювати постачальників, порівнюючи умови різних тарифних планів, які вони пропонують. До кінця квітня наступного року більшість побутових споживачів будуть отримувати газ в рамках річних контрактів, але постачальники пропонують також місячні і сезонні тарифи (на опалювальний сезон). Поміняти постачальника можна як онлайн, так і офлайн.

Скільки всього в Україні постачальників газу і де знайти про них інформацію

Повний список компаній, у яких є ліцензії на постачання природного газу, опублікований на сайті енергорегулятора (НКРЕКП). У цьому excel-документі можна також знайти адреси веб-сайтів та електронні адреси цих компаній. Всього їх 836, але більшість поставками побутовим споживачам не займаються.

Інформацію про конкретного постачальника газу населенню і його тарифні плани можна знайти на сайті конкретної компанії. Порівняти ціни десятків різних постачальників, які працюють на ринку поставок побутовим споживачам, можна на порталах ГазПравда (афілійований з Нафтогазом) і Газотека (проект аналітичного центру DiXi Group) або в додатку Energy Online (також DiXi Group). ГазПравда і Газотека надають можливість дізнатися приблизну економію при зміні постачальника або тарифу, а додаток Energy Online – подати скаргу, заяву на компенсацію і залишити відгук про постачальника.

Головними гравцями ринку газу для населення є газзбути олігарха Дмитра Фірташа, які працюють під брендом Твій Газзбут, і Газопостачальна компанія Нафтогаз України («дочка» Нафтогазу). Газзбути оцінюють кількість своїх клієнтів в 8,2 млн, а Нафтогаз – в 1,6 млн (разом з клієнтами постачальника останньої надії).

Які тарифи пропонують постачальники газу

З 1 травня 2021 року до 30 квітня 2022 року населення отримує газ за річними тарифами, в рамках яких ціни різних постачальників коливаються від 7,8 до 13,5 грн за кубометр. Газзбути Фірташа встановили ціну 7,99 грн за кубометр, а Газопостачальна компанія Нафтогаз України – 7,96 грн. Підвищувати її вони не можуть, оскільки це заборонено рішенням Кабміну.

Ряд постачальників пропонують також місячні тарифи. За даними порталу Газотека, таких компаній близько 10. Місячні тарифи виявилися не дуже затребуваними після запуску річних. Наприклад, ГК Нафтогаз України на початку липня вирішила відмовитися від місячного тарифу у зв’язку з його непопулярністю і відсутністю заявок на підключення.

Є також сезонні тарифи. Наприклад, газзбути Фірташа і «дочка» НАК представили сезонні тарифи на опалювальний сезон. Вони передбачають рівномірну оплату, тобто можливість платити за газ рівномірними частинами щомісяця. Сума до оплати розраховується відповідно до обсягу газу, який клієнт в середньому споживає протягом опалювального сезону. Ціна газу така ж, як і в рамках річних тарифів цих компаній (7,99 і 7,96 грн за кубометр відповідно) і не буде змінюватися до кінця опалювального сезону. Сезонний тариф дозволяє уникнути пікового навантаження на сімейний бюджет в холодні зимові місяці, рівномірно розподіливши витрати на інші місяці. Сезонний тариф Нафтогазу буде діяти з 1 жовтня 2021 року до 30 квітня 2022-го. Приєднатися можна до 31 жовтня. Тариф газзбутів Фірташа діє з 1 травня цього року до 30 квітня 2022 року.

Як змінити постачальника газу

З 1 липня минулого року в Україні спростили процедуру зміни постачальника газу. Споживачеві достатньо лише подати компанії, клієнтом якої він хоче стати, підписану заяву і пакет документів:

  • документ, що засвідчує особу споживача, а також реєстраційний номер облікової картки платника податків;
  • документи, якими визначено право власності чи користування на приміщення, і документ, що підтверджує згоду співвласників (якщо вони є) на зміну постачальника газу;
  • інші документи, які може попросити постачальник (точний перелік варто подивитися на сайті конкретного постачальника).

Постачальники газу зазвичай вказують на своїх сайтах, як можна подати заяву і пакет документів. Зазвичай, це можна зробити як онлайн, так і у відділенні.

До речі, нещодавно “NNS” писав:

Втрачене посвідчення водія можна відновити онлайн – інструкція

В Україні скоротили тривалість відключень світла

В Україні запускають конкурента monobank

 

To Top