Як українцям “малюють” неіснуючі борги за газ – маніпуляції з платіжками

Загальна заборгованість українців за комунальні послуги обчислюється десятками мільярдів гривень. І якщо ще нещодавно через карантин заборонялося відключати боржників від газу та електропостачання, то тепер цю норму скасували. Відповідний закон набув чинності 20 серпня. Але чи завжди борги за спожиту послугу реальні?

Останнім часом почастішали випадки, коли порядні платники стикаються з тим, що їм «малюють» борг. Зокрема, це стосується газу. Журналісти видання «Вести» стверджують, що мова йде про маніпуляції з боку газовиків, передає NNS.

Звідки борги за газ

Так, наприклад, пенсіонерка з Київської області Римма Голдіна отримала платіжку за газ з боргом 6100 грн. Вона спочатку здивувалася, а потім засмутилася, так як завжди платить за газ вчасно і по лічильнику. Плюс економить: намагається зайвий раз не запалювати плиту і не включати гарячу воду — у жінки газова колонка. Бо пенсія становить всього 2200 грн, оформила субсидію. Але платіжка, яку принесли бабусі в липні, вкинула її в шок, розповів її онук Олександр.

“Бабусі телефонують і погрожують відключенням від газу з якоїсь юридичної компанії, тому що у неї борг 6100 грн. Якщо вона відмовиться заплатити, погрожують знімати гроші з її пенсійної картки. Вона віднесла квитанції про оплату в газконтори, як тільки вона запрацювала після карантину, на перерахунок. Але там заявили, що ніякий перерахунок робити не будуть навіть після приходу контролера і повірки лічильника. По лічильнику у бабусі боргу немає, за фактом — намалювався. Це грабіж!” — вважає Олександр.

Таких, як пенсіонерка Римма Голдіна, по всій Україні може бути сотні тисяч споживачів, які навіть при 100% оплаті за використаний газ виявилися винні газконторам тисячі гривень. І, як розповіла “Вістям” одна зі співробітниць газової контори, сьогодні газовики, щоб хоч якось покрити борги за неплатників, придумали схему, як зняти додаткові кошти з постійних платників.

“Платити по лічильнику щомісяця і пускати в будинок контролерів для запису показань — ще не привід уникнути боргів. Навіть цифри, вписані в платіжку, не дають гарантію того, що у вас все в порядку. Справа в тому, що вже другий рік є внутрішнє розпорядження нараховувати газ не за фактичними показниками, а по місячній нормі використання, яка вище того, що може споживати одне домогосподарство, у два-три рази.
І саме цей обсяг тарифікується газконторою, саме за нього ви повинні заплатити. Тобто головне — це не оплатити газ за лічильником, набагато важливіше — повідомити про це постачальнику з 1-го по 5-е число кожного місяця. Якщо ви це не зробили з якоїсь причини, борг на вас вже нараховано. Газовикам плювати, що ви платите за лічильником: не повідомили свідчення — потрапили на гачок. І, що найголовніше, не варто розраховувати на перерахунок, його робити не будуть. Тобто цифри вашого лічильника для них не мають ніякого значення”, — розповідає співробітниця газконтори.

Але найцікавіше в тому, що схема за стандартними умовами застаріла. Тому кожна з газконтор малює будь-які обсяги і називає їх “плановим споживанням”. І якщо раніше цю схему застосовували тільки до тих споживачів, хто хотів залишити постачальників і перейти до інших, то сьогодні її використовують до всіх, підкреслює співробітниця з одного з облгазів. І справу поставлено на потік.

За борги запитають колектори або ж відріжуть від послуг

Більш того, борги, нараховані таким чином, вже передають в колекторські фірми. Так сталося з одеситкою Наталією Марш, яка нещодавно дізналася, що не просто винна газконторі 19 тис. грн, а і те, що її справою займаються колектори.

“У мене є всі квитанції про оплату. Контролер нечасто, десь раз в 5-6 місяців, звіряє свідчення мого лічильника, а дані я повідомляю за Viber. І тут дізнаюся про якийсь величезний борг з листа від колекторів, яким газовики вже передали мій “борг” за повітря! Не за фактично використаний газ, а за газ по якійсь нормі, яка незрозуміло як розрахована і перевищує обсяг використаного в рази. Розуму незбагненно! Ніде в законі не вказано, що споживач повинен платити за невикористаний газ”, — обурюється Наталя.

Активність газовиків з виписування боргів і навіть передачі їх колекторам збіглася з набранням чинності ЗУ №1657-IX “ПРО внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення процедури приєднання до електричних мереж”, в якому йдеться, що в разі дії в країні “зеленої”, “жовтої” і “помаранчевого” рівнів карантину комунальники мають право безперешкодно відключати боржників. Тобто новий закон повністю скасовує дію прийнятого в розпал коронавірусу закону, в якому прописано, що на період карантину забороняється “припинення надання послуг ЖКГ у разі їх неоплати або оплати не в повному обсязі”.

Тільки суд поставить крапку

Сьогодні українці вже почали мобілізуватися, щоб протистояти незаконним поборам. В інтернеті з’явилися зразки претензій, скарг та звернень у всі можливі інстанції на дію газконтор. А якщо це не допоможе, люди збираються звертатися до суду і відстоювати там свої права платити по лічильнику за реально спожитий газ, а не оплачувати неіснуючі борги за газ, що приписують газконтори.

Юрист Василь Радюк вважає, що треба подавати в суд заяву про визнання недійсним самого типового договору приєднання, тому що він є односторонньою угодою.

“Односторонній правочин створює обов’язки для інших осіб лише у випадках, встановлених законом або за домовленістю з цими особами. Я у Законі України “Про природний газ” не знайшов вимога передавати показання лічильника з 1-го по 5-е число щомісяця. Газовики посилаються на постанову НКРЕКП, але це всього-на-всього підзаконний акт і носить рекомендаційний характер. З нами, споживачами, ніхто ні про що не домовлявся”, — наголошує Василь Радюк.

Як відзначає голова Союзу споживачів комунальних послуг Олег Попенко, з одного боку, схему облгазів не можна назвати незаконною, тому що закон її не забороняє. Правда, тільки в Україні кожен місяць з 1-го по 5-е число потрібно подавати показники лічильників. Приміром, у Німеччині контролер приходить раз у рік і звіряє показання з оплатою.

“Є така методика розподілу послуг, в якій зазначено, що в разі ненадання інформації про спожиті послуги, компанія виставляє свої суми, а вони зазвичай вдвічі перевищують реальні показники споживання. При цьому вони прикриті з усіх сторін, у всьому буде винен споживач. Не подав вчасно показники, захворів контролер, завис сайт — отримай борг. Єдиний вихід — судитися. Тому що ніхто не стане на бік споживача, всі будуть захищати монополістів. І ось коли суди масово почнуть закидати позовами про незаконне нарахування боргів, про перерахунок, ось тоді справа зрушиться. Поки ж вони рідко йдуть назустріч своїм абонентам, тому що монополіст впевнений: нікуди вони не дінуться, будуть грати за їх правилами. А сьогодні випадків незаконних нарахувань боргів по країні тисячі”, — говорить Олег Попенко.

До речі, нещодавно “NNS” писав:

Українцям збільшили розміри компенсацій за відключення електрики: де і як отримати

Півмільйона українців можуть залишитися без пенсій – Мінсоцполітики

Податок на розкіш: українців змусять заплатити за дорогі машини

 

To Top