Купити квартиру в Дніпрі

Без категорії

[:ru]Повышение пенсий в апреле: кого коснется, примеры перерасчета[:ua]Підвищення пенсій у квітні: кого торкнеться, приклади перерахунку[:]

[:ru]С 1 апреля 2021 года в Украине будут пересчитаны пенсии работающим пенсионерам.

Таких в Украине, по данным Госслужбы статистики, насчитывается 2,7 млн человек. То есть, каждый четвертый пенсионер продолжает трудиться. Но далеко не каждый из них получит добавку к пенсии за то, что он не ушел на заслуженный отдых. Точно не пересчитают пенсионерам-“новичкам”, их с апреля 2019-го по апрель 2021 года набралось около 700 тыс. человек. То есть на повышение претендуют примерно 2 млн пенсионеров-работников.

Про 8 главных вопросов о пересчете пенсий работающим пенсионерам пишет Главком, передает НСН.

Кому из работающих пенсионеров положен перерасчет пенсии?

По ст. 42 закона Украины «Об общеобязательном государственном пенсионном страховании», перерасчет положен тем, кому пенсия была назначена, либо уже перерассчитана два года назад и более, то есть до 1 апреля 2019 года. Тем, кто вышел на пенсию позже, перерасчет будет не ранее апреля 2022 года. Увеличение пенсии зависит от зарплаты и продолжительности страхового стажа и определяется для каждого пенсионера индивидуально.

Нужно ли работающим пенсионерам обращаться в Пенсионный фонд за перерасчетом?

Перерасчет пенсии производится автоматически, поэтому большинству тех, кому перерасчет положен, обращаться не нужно. Но в отдельных случаях обращаться надо. Допустим, пенсионер получал пенсию за выслугу лет, по инвалидности, но с 1 апреля заработал себе необходимый трудовой (страховой) стаж или достиг 60 лет, дающих право на пенсию по возрасту. После пересчета их пенсия может оказаться больше, чем получаемая.

Например, учительница в 50 лет вышла на пенсию по выслуге лет (20 лет работы по профессии) и далее 10 лет работала бухгалтером, получая высокую официальную зарплату. После перерасчета ее пенсия по возрасту может оказаться больше, чем по выслуге лет.

Как происходит перерасчет пенсий работающим?

Самый простой случай: человек оформил пенсию не более чем два года и 11 месяцев назад (иначе ему пересчитали бы пенсию в 2020 году) и продолжает легально трудиться по найму. За это время он заработал не менее 24 месяцев страхового стажа. Такому пенсионеру пенсию пересчитают с учетом стажа (плюс два года) и его зарплаты.

Например: Работающий пенсионер, мужчина, 62 года, с марта 2019 года получает пенсию 6000 грн. Его трудовой стаж составляет 44 года, а средняя зарплата за последние два года стала больше. В получаемые им 6000 грн пенсии входит доплата за 7 лет сверхнормативного стажа, или 124 грн, то есть «чистая» пенсия за 35 лет стажа, которая пересчитывается с 1 апреля, составляет 5876 грн.

Напомним, формула расчета пенсии выглядит так:

Пенсия = средняя зарплата х трудовой (страховой) стаж х индивидуальный коэффициент заработка.

Трудовой стаж считается в процентах: 1 год = 1%. Очевидно, что в 2019 году трудовой стаж этого человека был 42% (0,42 в формуле расчета), а теперь стал 44%. А за счет роста зарплаты его индивидуальный коэффициент стал больше на 0,04, достигнув 2,9. Средняя зарплата по стране, исходя из которой была рассчитана его пенсия, составляла 4888 грн.

Несложно подсчитать, что его «чистая» пенсия станет больше на 361 грн (2% за стаж, остальное за счет повышения индивидуального коэффициента). С учетом доплаты за сверхнормативный стаж (уже 9 лет), пенсионер получит на руки 6406 грн новой пенсии.

А если зарплата теперь меньше, чем раньше?

В случае, если работающий пенсионер теперь зарабатывает меньше, чем до выхода на пенсию, при перерасчете будет учтен только дополнительный стаж, а новая, более низкая зарплата – нет.

Пример. Женщина-пенсионер, 61 год, получает пенсию 2000 грн. Ее трудовой стаж при назначении пенсии – 30 лет.

В формуле расчета изменится коэффициент стажа – с 0,3 на 0,32, плюс будет доплата за два года сверхнормативного стажа. Опуская расчеты, получим повышение пенсии на 168 грн или до 2168 грн.

А если работал на пенсии меньше или больше, чем 24 месяца?

Тем, кто, находясь два года на пенсии, отработал меньше, чем 24 месяца, пенсию тоже пересчитают – с учетом фактически отработанного времени и официальной зарплаты (ст. 42 ч. 4 п. 3 Закона).

В случае, когда пенсионер отработал более 24 месяцев, и пенсию ему не перерассчитывали (например, вышел на пенсию в сентябре 2018 года, отработал до 1 апреля 2021 года 30 месяцев), пенсию должны пересчитать, исходя из стажа работы 30 месяцев. При этом также действует правило: если зарплата более низкая, чем была при выходе на пенсию, то она не учитывается. Учитывается только трудовой стаж.

Когда выплатят пересчитанные пенсии работающим пенсионерам?

Точной даты пока не известно, но по информации Федерации профсоюзов Украины со ссылкой на ответ Минсоцполитики на их запрос, выплаты ожидаются, вероятнее всего, в течение мая-июня, но перерасчет точно будет с апреля. То есть вместе с новой пенсией за май (июнь) выплатят и доплату старой пенсии за апрель.

На какое еще повышение пенсий имеют право работающие пенсионеры?

В 2021 году – только на увеличение доплаты за сверхнормативный стаж, за награды, почетные звания в связи с повышением соцстандартов, в частности прожиточного минимума (ПМ) для нетрудоспособных.

Напомним: с 1 июля ПМ для нетрудоспособных увеличится до 1854 грн (+85 грн), с 1 декабря – до 1934 грн (+80 грн), итого на 165 грн. Но доплаты к пенсиям окажутся небольшими. Например, один год сверхнормативного стажа, который «стоит» 1% от минпенсии, или 17,69 грн, будет оценен с 1 декабря в 19,34 грн или на 1,65 грн больше, чем сейчас.

Куда обращаться работающему пенсионеру, если он два года отработал, а пенсию ему не увеличили?

Туда же, где он оформлял пенсию – в отделение Пенсфонда по месту жительства. Лучше всего написать письменное заявление, на него обязаны дать письменный ответ, который, при необходимости, можно обжаловать в суде.

Но для начала стоит позвонить на горячую линию Пенсфонда 0800-503-753. Если назовете свои ФИО и ИНН, работники ПФ во многих случаях вам смогут дать разъяснение по телефону.[:ua]З 1 квітня 2021 року в Україні будуть перераховані пенсії працюючим пенсіонерам.

Таких в Україні, за даними Держслужби статистики, налічується 2,7 млн, тобто, кожен четвертий пенсіонер продовжує працювати. Але далеко не кожен із них отримає добавку до пенсії за те, що він не пішов на заслужений відпочинок. Точно не перерахують пенсіонерам-“новачкам”, їх із квітня 2019-го по квітень 2021 року набралося близько 700 тис. осіб. Тобто на підвищення претендують приблизно 2 млн пенсіонерів-працівників.

Про 8 головних питань щодо перерахунку пенсій працюючим пенсіонерам пише Главком, передає НСН.

Кому з працюючих пенсіонерів зроблять перерахунок пенсії?

За ст. 42 закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», перерахунок зроблять тим, кому пенсія була призначена або вже перерахована два роки тому і більше, тобто до 1 квітня 2019 року. Тим, хто вийшов на пенсію пізніше, перерахунок буде не раніше квітня 2022 року. Збільшення пенсії залежить від зарплати і тривалості страхового стажу та визначається для кожного пенсіонера індивідуально.

Чи потрібно працюючим пенсіонерам звертатися до Пенсійного фонду за перерахунком?

Перерахунок пенсії проводиться автоматично, тому більшості тих, кому перерахунок покладено, звертатися не потрібно. Але в окремих випадках звертатися треба. Припустимо, пенсіонер отримував пенсію за вислугу років, по інвалідності, але з 1 квітня заробив собі необхідний трудовий (страховий) стаж або досяг 60 років, що дають право на пенсію за віком. Після перерахунку його пенсія може виявитися більшою, ніж одержувана.

Наприклад, учителька в 50 років вийшла на пенсію за вислугою років (20 років роботи за професією) і далі 10 років працювала бухгалтером, отримуючи високу офіційну зарплату. Після перерахунку її пенсія за віком може виявитися більшою, ніж за вислугу років.

Як відбувається перерахунок пенсій працюючим?

Найпростіший випадок: чоловік оформив пенсію не більше ніж два роки і 11 місяців назад (інакше йому перерахували б пенсію в 2020 році) і продовжує легально працювати за наймом. За цей час він заробив не менше 24 місяців страхового стажу. Такому пенсіонеру пенсію перерахують із урахуванням стажу (плюс два роки) і його зарплати.

Наприклад: Працюючий пенсіонер, чоловік, 62 роки, з березня 2019 року отримує пенсію 6000 грн. Його трудовий стаж становить 44 роки, а середня зарплата за останні два роки стала більшою. У одержувані ним 6000 грн пенсії входить доплата за 7 років понаднормового стажу, або 124 грн, тобто «чиста» пенсія за 35 років стажу, яка перераховується з 1 квітня, становить 5876 грн.

Нагадаємо, формула розрахунку пенсії має такий вигляд:

Пенсія=середня зарплата х трудовий (страховий) стаж х індивідуальний коефіцієнт заробітку.

Трудовий стаж враховується у відсотках: 1 рік=1%. Очевидно, що в 2019 році трудовий стаж цієї людини був 42% (0,42 у формулі розрахунку), а тепер став 44%. А за рахунок зростання зарплати його індивідуальний коефіцієнт побільшав на 0,04, досягнувши 2,9. Середня зарплата по країні, виходячи з якої була розрахована його пенсія, становила 4888 грн.

Нескладно підрахувати, що його «чиста» пенсія стане більшою на 361 грн (2% за стаж, решта за рахунок підвищення індивідуального коефіцієнта). З урахуванням доплати за понаднормовий стаж (вже 9 років), пенсіонер отримає на руки 6406 грн нової пенсії.

А якщо зарплата тепер менша, ніж раніше?

У разі, якщо працюючий пенсіонер тепер заробляє менше, ніж до виходу на пенсію, при перерахунку буде врахований тільки додатковий стаж, а нова, нижча зарплата – ні.

Приклад. Жінка-пенсіонер, 61 рік, отримує пенсію 2000 грн. Її трудовий стаж при призначенні пенсії – 30 років.

У формулі розрахунку зміниться коефіцієнт стажу – з 0,3 на 0,32, плюс буде доплата за два роки наднормативного стажу. Опускаючи розрахунки, отримаємо підвищення пенсії на 168 грн або до 2168 грн.

А якщо працював на пенсії менше або більше, ніж 24 місяці?

Тим, хто, перебуваючи два роки на пенсії, відпрацював менше, ніж 24 місяці, пенсію теж перерахують – з урахуванням фактично відпрацьованого часу і офіційної зарплати (ст. 42 ч. 4 п. 3 Закону).

У разі, коли пенсіонер відпрацював більше 24 місяців, і пенсію йому не перераховується (наприклад, вийшов на пенсію у вересні 2018 року, відпрацював до 1 квітня 2021 року 30 місяців), пенсію повинні перерахувати, виходячи зі стажу роботи 30 місяців. При цьому також діє правило: якщо зарплата нижча, ніж була при виході на пенсію, то вона не враховується. Враховується тільки трудовий стаж.

Коли виплатять перераховані пенсії працюючим пенсіонерам?

Точної поки не відомо, але за інформацією Федерації профспілок України з посиланням на відповідь Мінсоцполітики на їхній запит, виплати очікуються найімовірніше, протягом травня-червня, однак перерахунок точно буде з квітня. Тобто разом із новою пенсією за травень (червень) виплатять і доплату старої пенсії за квітень.

На яке ще підвищення пенсій мають право працюючі пенсіонери?

У 2021 році – тільки на збільшення доплати за понаднормовий стаж, за нагороди, почесні звання в зв’язку з підвищенням соцстандартів, зокрема прожиткового мінімуму (ПМ) для непрацездатних.

Нагадаємо: з 1 липня ПМ для непрацездатних збільшиться до 1854 грн (+85 грн), з 1 грудня – до 1934 грн (+80 грн), разом на 165 грн. Але доплати до пенсій виявляться невеликими. Наприклад, один рік понаднормового стажу, який «коштує» 1% від мінпенсії, або 17,69 грн, буде оцінений з 1 грудня в 19,34 грн або на 1,65 грн більше, ніж нині.

Куди звертатися працюючому пенсіонеру, якщо він два роки відпрацював, а пенсію йому не збільшили?

Туди ж, де він оформляв пенсію – у відділення Пенсфонда за місцем проживання. Найкраще написати письмову заяву, на неї зобов’язані дати письмову відповідь, яку, за необхідності, можна оскаржити в суді.

Але для початку варто зателефонувати на гарячу лінію Пенсфонда 0800-503-753. Якщо назвете свої ПІБ та ІПН, працівники ПФ у багатьох випадках вам зможуть дати роз’яснення по телефону.[:]

To Top
Розділи
Назад
Важливі
Новини
Lite
Допо-га
×