Завантажте мобільний додаток сайту

Нікопольська міська рада пропонує назвати одну з вулиць міста на честь Федора Вовка і оголошує громадські обговорення даного питання. Про це Nikopolnews дізнався з повідомлення на сайті НМР.

Новости Никополя. Новости Марганца. Новости Покрова. Никополь. Марганец. Покров. Новини Нікополя. Новини Покрова. Новини Марганця.

Пропозиції (зауваження) щодо найменування вулиці міста подаються у письмовій чи усній формі на адресу управління  гуманітарної політики Нікопольської міської ради пр-т Електрометалургів, 17/1; e-mail: gumanitar-nmr@ukr.net із зазначенням прізвища, імені, по батькові та адреси особи, яка їх подає.

 Біографічна довідка:

•  Званням Праведник народів світу нікополець Федір Вовк відзначений: 12 липня 1998 р. (справа M.31.2/8152).

•  Опис подвигу: Федір Вовк та його дружина Єлизавета Шкандель жили у місті Нікополь та були педагогами. Федір – директором школи, а Єлизавета – вчителем.

17 серпня 1941-го року Нікополь було окуповано гітлерівськими військами, а вже через декілька місяців, 3 та 5 жовтня, в місті відбулось два розстріли євреїв. Однією з подруг Федора та Єлизавети була Сара Бакст, також вчителька. Вона була заміжня за українцем, і у пари було двоє маленьких дітей.

Сара Бакст

Турбуючись за долю Сари, Федір зв’язався з її чоловіком і під час розмови з ним взнав, що Сара десь ховається разом зі своєю матір’ю, Єлизаветою Бакст та дворічним племінником Володимиром. Вони втрьох були єдиними членами родини Бакст, яким вдалося вижити під час розстрілів.

Федір Вовк та його дружина вирішили допомогти Сарі та її родичам. Спочатку вони сховали у своєму будинку старшого сина Сари Віктора, а потім звернулись до своєї подруги Марії Мізіної, й та погодилась, у випадку необхідності, сховати Сару у своєму будинку.

Для Єлизавети Бакст Федір дістав фальшиві документи та відправив її до своїх друзів, що мешкали в селі Варварівка. Там до самого кінця окупації вона пропрацювала прибиральницею в школі, і ніхто не здогадувався про те, що вона – єврейка.

Маленький Володимир жив у тому ж селі, і ніхто нічого не знав про його походження. Сара протягом трьох місяців ховалась у Марії Мізіної. Вдень вона відсиджувалась у підвалі, а вночі піднімалася в квартиру, де завжди могла обігрітися та вимитися.

Пізніше Федору вдалося дістати для Сари фальшиві документи і він допоміг їй виїхати в сільську місцевість. Сара оселилася у віддаленому селі, і лише Федір Вовк та його дружина знали про те, де вони ховаються. Коли Сара облаштувалася, Федір перевіз до неї її сина Віктора. Молодший син Олександр протягом всієї окупації прожив зі своїм батьком – українцем.

Після звільнення, що відбулося 8 лютого 1944-го року, всі члени родини Бакст, що вижили, повернулись в Нікополь.

12 липня 1998 року Яд Вашем нагородив Федіра Вовка, його дружину Єлизавету Шкандель та Марію Мізіну почесним званням «Праведник народів світу».

Автор: Администратор

Никополь, Нікополь, Марганец, Марганець, Покров

×

Поширюючи у соцмережах, ви допомогаєте нам!