Завантажте мобільний додаток сайту

«Для істинного покаяння потрібне повне пізнання гріхів і виправлення життя» (Преп. Єфрем Сирін)

Новости Никополя. Новости Марганца. Новости Покрова. Никополь. Марганец. Покров. Новини Нікополя. Новини Покрова. Новини Марганця.

Возлюблені у Господі брати і сестри у Христі!

В понеділок, 11 березня, розпочнеться Великий піст, який ще називається Чотиридесятниця.

Піст – це час коли кожен із нас має унікальну можливість зазирнути у своєєство і через призму Євангелія і страждань Христа за нас, зрозуміти сутність свого власного буття і бутя всесвіту. Це час покаяння і зміни свого внутрішнього і зовнішнього життя.

В нас нехай не буде так. У всіх ділах, словах і помислах перебуваймо у Бозі і всіляко спонукуймо себе до Божої любові. Найбільше ж у дні Святої Чотиридесятниці згадуймо про покаяння і прощення. Пам’ятаймо, що словами про покаяння Господь розпочав Своєвчення, а словами прощення його завершив. «Покаяння є зерно – а прощення – плід», - каже святитель Микола Сербський.

Якби не існувало б слів: «Прости мене!» і «Бог простить, і я прощаю!» - життя людське було б неможливим. Це був би звіринець серед звіринця природи. Тому немає на землі такої мудрості, яка могла б навести порядок і встановити мир між людьми без допомоги прощення. І немає такої школи і такого виховання, які могли б зробити людей великодушними і благородними без змагання у прощенні.

Також  пам’ятаймо, що піст і молитва – це два стовпи віри. Православна Церква з давніх-давен підкреслювала значення посту, як випробовуваного лікарства від усіх плотських пристрастей. Тому уникати посту, стримання у їжі, не потрібно. Так само не потрібно дивитись на піст, як на уздоровчий засіб для тіла, бо, постячись тілесно ми повинні поститися духовно. Не виправдовуйте своє небажання поститися своїм немічним станом. Господь все бачить. Вінбачить хворого і бачить лукавого, який прикидається немічним і хворим, для того щоб уникнути посту. Будьмо правдивими і Господь нам Сам вкаже дорогу нашого подвигу Святої Чотиридесятниці.

Попереду нас чекає світлий день Христового Воскресіння, який в цьому році припадає на 28 квітня. Зустріньмо його чистими, як це робили наші предки. Вони частіше ходили до церкви, вони вели побожне життя, мали страх Божий, а звідси у них з’являлась мудрість. До цього часу кожний із нас згадує життєву мудрість наших прадідів, батьків. Вони були носіями цього дару не від того, що були такими, а від того, що були перш за все побожними. На гріх вони дивились, як на гріх, на сором, як на сором.

Тож нехай укріпить нас Господь і благословить радісно розпочати святу Чотиридесятницю, використовуючи численні Божі Дари цього надзвичайного періоду, щоб достойно ввійти у світло сяйну Пасхальну радість. 

Великий Піст – це відчуженнявід злого.

У чому суть Великого посту?

Від 11березня до 21 квітня – страсного тижня – триватиме Великий піст. В цей час згідно традицій Православної Церкви та церковного Уставу християни обмежують себе в їжі, а також намагаються уникати в своєму житті того, що віддаляє людину від Бога.

Протягом посту християни не повинні вживати в їжу продукти тваринного походження – м’ясо, молоко, яйця та вироби, що їх містять. Великий піст відноситься до суворих постів, а тому за церковним Уставом під час нього не повинна вживатися риба, крім свят Благовіщення (7 квітня) та Входу Господнього в Єрусалим (21 квітня). Обмежується також вживання олії, яку Устав дозволяя єлише у суботу та неділю. На час посту ті, хто перебувають у шлюбі, повинні утриматися від статевих відносин.

На практиці більшість християн дотримуються більшпомірного посту, тобто вживають рибу і олію (крім середи і п’ятниці). Є також ряд обставин, які дозволяють людині послаблювати свій піст – хвороба, важка фізична праця, похилий вік, перебування в дорозі. В таких випадках суворість посту може бути послаблена – наприклад, може вживатися молоко – але для цього необхідно звернутися за благословенням до священика, разом з яким визначити міру послаблення посту. Також від посту звільняються вагітні жінки, малі діти та ті, хто з вагомих причин не має можливості сам обирати, чим йому харчуватися – наприклад особи, які перебувають  у відрядженні.

Протягом посту можна вживати продукти рослинного походження – картоплю та вироби з неї, різного роду супи та каші, консервовані та квашені овочі (помідори, огірки, капусту, тощо), консервовані салати. Не бажано вживати майонез, до складу якого входять яйця, але можна вживати різні види харчового маргарину (без домішок молокопродуктів). Загалом піснаїжа повинна бути простою (наприклад, в наших умовах важко назвати пісними продуктами ананаси чи омарів), а її вживання помірним (бо об’їстися можна і печеною картоплею).

Якщо вас протягом посту запросили на відзначення дня народження або інше святкування, пов’язане зі святковим столом, і Ви не можете відмовитися – по можливості попередьте господарів про те, що Ви дотримуєтеся посту. Якщо цього не можна зробити – намагайтеся їсти тількиті страви, які дозволені в піст, а якщо таких немає – то зовсім небагато тих, які стоять поруч з Вами. Під час святкової трапези не потрібно без прохання інших самімрозповідати про те, що Ви постите, привертати увагу до цього або дорікати іншим за недотримання церковних уставів.

В піст також не потрібно вживати алкогольні напої, особливо міцні – горілку, коньяк, тощо. Лише у суботу та неділю, а також на свята дозволяється випити трохи вина.

Дотримуючись посту, потрібно пам’ятати, що він відрізняється від звичайного голодуваннясвоєю духовною складовою. А тому той, хто постить, повинен більше уваги приділяти своєму духовному життю: молитися в храмі та вдома, читати Святе Письмо та християнську релігійну літературу, обмежити все те, що відволікає від спілкування з Богом – перегляд телепрограм, слухання радіо, відвідування розважальних заходів. Якщо хтось перебуває у сварці чи тримає на когось гнів – необхідно примиритися з цією особою, бо гріхи гордості, гніву, осуду, ненависті, злоби позбавляють того, хто постить, всіх плодів його праці.

Якщо є можливість, то бажано було б протягом посту щодня бувати у храмі, хоча б на короткий час – для того, щоб помолитися і попросити у Бога допомоги у проходженніцього духовного і тілесного подвигу. Необхідно також щонеділі бути зранку на Божественній літургії, а по можливості відвідувати й інші богослужіння, розклад якихви можете довідатися в самому храмі. Православному християнину протягом посту також обов’язково потрібно прийняти хоча б один раз таїнства Сповіді і Причастя.

Бажаємо всім допомоги Божої  у постуванні!

Ієромонах Меркурій (Скороход) - Благочинний Нікополя та району УПЦ 

Автор: Администратор
×

Поширюючи у соцмережах,
ви допомогаєте нам!