Івана Купала – чи можна християнам святкувати. У ПЦУ дали відповідь

Івана Купала відзначається 7 липня. Це свято вважається народним і до церкви ніякого відношення не має.

7 липня християни відзначають зовсім інший свято – Різдво Іоанна Предтечі і між ними немає нічого спільного.

Можна вірних святкувати Івана Купала і вважаються гріховними стрибки через багаття – читайте в нашому матеріалі

Івана Купала – ритуальний свято

Як пояснюють в ПЦУ, є версія про те, що святкування і обряди в цей день пов’язані з язичницьким святом та “божеством любові і продовження роду” – Купалом. Проте в “Повісті тимчасових років” такого немає божества. Вперше Купала згадується в Густинському літопису XVII століття і історики припускають, що ім’я цього божества з’явилося в результаті непорозуміння – літописець з Густинського монастиря, писывал ігрища з купанням і пов’язав їх з ім’ям “божества”. З часом народна інтерпретація імені святого чесного і славного пророка Івана, Предтечі і Хрестителя Господнього перетворила назву Івана Купала.

У дохристиянські часи був ритуальний свято, пов’язаний з літнім сонцестоянням. Язичники поклонялися сонцю і проводили різні обряди “очищення” вогнем і водою для благополуччя і гарного врожаю. Це свято святкували 23-24 червня, але після введення григоріанського календаря і переходу на новий стиль, дата свята змістилася на 6-7 липня.

Вважаються обряди на Івана Купала гріхом

Як пояснює владика Венедикт, голова Патріаршої літургійної комісії УГКЦ, стрибки через багаття та інші звичаї – це культурні традиції, а не поклоніння.

“Кожна людина, яка створена за образом Бога, шукає його. Цей пошук Бога на всіх континентах і у всіх релігіях завжди був присутній. І дві тисячі років тому сталося унікальне – Бог, якого шукали, прийшов. Тому, коли християнство приходило в якісь культури, то залишки останньої (того самого пошуку Бога) брало. Християнство показало, хто є великий Бог – Сонце, що дає життя і висвітлює”, – пояснив владика.

Він додав, що багато звичаї тісно перемішалися з приходом християнства.

“Так само, як влітку купальським святкуваннями завершувався весняний цикл, під час яких славили Бога – дякували за природу і плоди. Християнство це не нищила, а входило в культуру певного народу. Буде грішити молодь в цей день? Плетіння вінків і стрибки через вогонь – це певні культурні традиції, а не поклоніння. Якщо у молодих людей запитати, чому вони це роблять, то всі будуть відповідати по-різному”, – вважає священнослужитель.

У ПЦУ вважають, що молодь повинна зробити вибір самостійно.

“Ми повинні усвідомлено робити власний вибір, пам’ятати про сенс урочистостей та свят, а також про те, що зараз триває Петрів піст – час для покаяння, боротьби з власними гріхами, і як наслідок – наближення до Бога”, – сказано в повідомленні.

до Речі, нещодавно “NNS” писав: Календар православних свят на липень: список всіх свят

To Top