Тарифи на газ з квітня: прогнози експертів

Починаючи із квітня, в Україні перестане функціонувати державне регулювання тарифу на газ. Якою буде вартість «блакитного палива»? В питанні розбирались журналісти видання ASPI, передає NNS.

У березні 2021 завершиться термін державного регулювання граничної ціни на газ для населення у розмірі 6, 99 грн/куб.м. А вже у травні планується переведення користувачів комунальних послуг на річний тариф за газ, вартість якого може бути вища ринкової. Таким чином, ціни на газ відтепер будуть контролюватися ринком, втім, на думку деяких експертів, така ситуація може призвести до того, що у наступному опалювальному сезоні ціни на паливо стрімко зростуть – можливо, навіть вдвічі.

Фахівці звертають увагу на те, що ціни на газ формуються сезонно – з квітня до серпня зменшуються, а максимально їх вартість зростає у лютому-березні. Таким чином, у наступному сезоні, якщо держава не втрутиться у формування цін, ціна газу для населення може становити 10-11 грн/куб. Втім, найближчим часом можна очікувати суттєвого зниження вартості газу.

Для того, аби попередити можливе підняття цін наступної зими, уряд вирішив впровадити для постачальників газу річні тарифи. Ті користувачі, які їх оберуть, протягом року будуть оплачувати газ по одній і тій самій ціні, незалежно від цінових коливань. Визначити тариф та запропонувати його своїм користувачам постачальники мають до 25 квітня, а перевести на нього – з 1 травня.

Водночас фахівці зауважують, що така схема не є ідеальною для споживачів, адже постачальники мусять встановити річну ціну в період, коли газ продається за найвищою ціною. Таким чином, принаймні пів року українці переплачуватимуть за газ. Оскільки тариф буде встановлюватись до 25 квітня, його розмір може становити приблизно 6-7 грн/куб.м., не виключено також, що постачальники вирішать закласти у річну ціну і власні ризики.

За словами прем’єр-міністра Дениса Шмигаля, при бажанні користувачі можуть відмовитись від річного тарифу і перейти на щомісячний. Але в такому випадку повернутися до річного буде проблемно – це можна буде зробити не раніше, ніж через рік. Загалом, експерти переконують, що подальша доля тарифів буде напряму пов’язана із діями уряду, і тут можливі різноманітні сценарії.

To Top