Купити квартиру в Дніпрі

Без категорії

[:ru]Тарифы на газ з 1 мая: что нужно знать потребителям[:ua]Тарифи на газ з 1 травня: що потрібно знати споживачам[:]

[:ru]Как сообщалось ранее, в Украине с 1 мая вводят годовые тарифы на газ, и всех потребителей автоматически переведут на базовый летний контракт с поставщиками газа. Цена на газ для них будет выше нынешней 6,99 гривны за кубометр. О том, что нужно знать потребителям о новые условия, НСН сообщает ссылаясь на www.dw.com.

В Украине с 1 мая 2021 года вводят годовые тарифы на газ. Все бытовые потребители будут автоматически переведены на базовый летний контракт с поставщиками голубого топлива по фиксированной цене.

“Это решение направлено на обеспечение защиты прав бытовых потребителей от ценовых колебаний на рынке природного газа”, – объяснила свое решение от 7 апреля Национальная комиссия, осуществляющая государственное регулирование в сферах энергетики и коммунальных услуг (НКРЭКУ).

Регулятор и правительство ожидают, что это позволит стабилизировать рынок газа и избежать тарифных протестов, которые вспыхнули в Украине этой зимой на фоне резкого увеличения газовых тарифов во время морозов.

Поставщики уже представили свои цены на природный газ, который будет поставляться в рамках базового годового предложения, и в них всех они выше, чем нынешние 6,99 гривны за кубометр газа. Отмечается, что потребители вправе изменять годовой продукт на любой другой – месячный или квартальный, а также сменить поставщика.

Цена стабильности?

Газоснабжающие компании Украины предлагают потребителям новые газовые тарифы, отличающиеся между собой в полтора раза. Так, согласно данным сервиса для потребителей газа “Газотека”, самый дорогой газ предлагает одесская компания “Свой” – 13,89 гривны за кубометр. Все цены направляются “без стоимости распределения (доставки)”, что означает, что до цены поставщиков нужно добавить еще от 2 до 2,5 гривны за кубометр оплаты облгазам за услугу “распределение газа”.

Итак, большинство газопоставщиков установили тарифы выше нынешний лимит 6,99 гривны за кубометр. 21 газсбыт предлагает такой же тариф, как и “Нафтогаз Украины” – 7,96 гривен за кубометр голубого топлива. 27 газсбытов предлагают тарифы от 8,2 гривны к 13,89 гривны. Эти тарифы будут действовать до 30 апреля 2022 года, и поставщикам запрещено менять их в течение года в сторону увеличения – цену на голубое топливо они могут только уменьшать.

Премьер-министр Украины Денис Шмыгаль написал на своей странице в Facebоok, что летом ожидается снижение годовой цены газа вследствие сезонного снижения газовой цены и поставщиков за потребителя. “Именно конкуренция должна подтолкнуть газопоставщиков снизить тарифы”, – считает Шмыгаль. По его словам, годовой контракт гарантирует стабильность и прогнозируемые расходы. А еще премьер в очередной раз подчеркнул, что это рыночный инструмент и европейская практика, которая позволяет защитить потребителей от колебаний цены на газ”.

Как формируются тарифы

Бытовой потребитель может подписать контракт с поставщиком не на год, а на месяц или квартал. Однако, будет ли ему это выгодно, пока спрогнозировать сложно из-за непредсказуемости сезонных колебаний цен на голубое топливо. Всего в Украине 12,5 миллиона бытовых потребителей, которые сжигают около 14,1 миллиарда кубометров газа в год. Две трети из этих потребителей покупают газ в облгазсбытов, которые считаются контролируемыми опальным олигархом Дмитрием Фирташем. Они закупают газ у государственного концерна “Нафтогаз Украины” по цене, которая не разглашается.

В свою очередь, “Нафтогаз Украины” выкупает добытый газ внутри государства в своих дочерних компаний “Укрнафта” и “Укргаздобыча”, в частности в последней за 2,84 гривны. Этот газ, как утверждает эксперт Центра Разумкова Максим Белявский, составляет половину всего потребления бытовыми потребителями. Треть газа Украина импортирует из Евросоюза, где ожидается рост газовой цены вследствие европейской политики декарбонизации.

“Еще около 20 процентов – это газ собственной добычи, но который продуцируют частные компании”, – сказал Белявский.

Конкуренция среди (не)равных

Кроме цен на газ в ЕС и внутри Украины, на тарифы для украинцев могла бы положительно повлиять конкуренция между поставщиками газа, если бы все они могли покупать газ на прозрачных биржевых торгах. Сейчас на рынке более выгодные условия облгазсбыты, которые входят в бизнес-империю Дмитрия Фирташа. Им голубое топливо продает “Нафтогаз Украины” через соглашение с ООО “Йе Энергия”, которая работала под брендом “РГК Трейдинг”.

“Цена закупки газа этой группой у “Нафтогаза Украины” не разглашается, так же как любые показания равных возможностей для всех газоснабжающих компаний, чтобы они могли создать собственный годовой тарифный план в”, – объяснила в разговоре с DW эксперт аналитического центра DiXi Group Виктория Ткачук.

Она считает, что значительное влияние на увеличение газовых тарифов этого года произвели именно тарифы, предложенные “Нафтогазом Украины”, а также группой компаний в орбите ООО “Йе-Энергия” в результате сделки с “Нафтогазом”. Для остальных компаний, по мнению эксперта, новые рыночные правила стали огромным стрессом, потому что заставили их учитывать все свои валютные, политические, закупочные, инфраструктурные риски.

Равные условия для всех поставщиков газа могла бы обеспечить государство, если бы позволила закупку 14 миллиардов кубометров газа украинской добычи всем компаниям-поставщикам.

“То есть, чтобы все поставщики могли получить ресурс также по годовому контракту”, – считает председатель правления Ассоциации поставщиков энергоресурсов Артем Компан.

В свою очередь, Максим Белявский говорит, что наиболее безопасными для потребителей могли бы быть месячный и квартальный тарифы.

“Но эти варианты будут зависеть от того, насколько справедливо и прозрачно поставщики их рассчитают. Также будет играть важную роль фактор сговора между поставщиками”, – предостерег эксперт.

Согласно новым правилам, потребители всегда могут перейти с годового на месячный, квартальный или сезонный тариф или сменить поставщика. Однако НКРЭКУ позволила поставщикам не брать назад бывших клиентов, что будет сдерживать активный переход потребителей в новых поставщиков и усиления конкуренции.

“Это может замедлить развитие розничного рынка газа и появление новых сильных компаний-поставщиков на газовом рынке”, – подытожила Виктория Ткачук.

[:ua]Як повідомлялося раніше, в Україні з 1 травня запроваджують річні тарифи на газ, і усіх споживачів автоматично переведуть на базовий річний контракт із постачальниками газу. Ціна на газ для них буде вищою за нинішню 6,99 гривні за кубометр. Про те, що потрібно знати споживачам про нові умови, НСН повідомляє, посилаючись на www.dw.com.

В Україні з 1 травня 2021 року запроваджують річні тарифи на газ. Усі побутові споживачі автоматично будуть переведені на базовий річний контракт із постачальниками блакитного палива за фіксованою ціною.

“Це рішення спрямоване на забезпечення захисту прав побутових споживачів від цінових коливань на ринку природного газу”, – пояснила своє рішення від 7 квітня Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕП).

Регулятор і уряд очікують, що це дозволить стабілізувати ринок газу і уникнути тарифних протестів, які спалахнули в Україні цієї зими на тлі різкого збільшення газових тарифів під час морозів.

Постачальники уже оприлюднили свої ціни на природний газ, який постачатиметься в рамках базової річної пропозиції, і в них усіх вони є вищими, ніж нинішні 6,99 гривні за кубометр газу. Наголошується, що споживачі вправі змінювати річний продукт на будь-який інший – місячний чи квартальний, а також змінити постачальника.

Ціна стабільності?

Газопостачальні компанії України пропонують споживачам нові газові тарифи, що відрізняються між собою у півтора рази. Так, згідно з даними сервісу для споживачів газу “Газотека”, найдорожчий газ пропонує одеська компанія “Свій” – 13,89 гривні за кубометр. Усі ціни подаються “без вартості розподілу (доставки)”, що означає, що до ціни постачальників потрібно додати ще від 2 до 2,5 гривні за кубометр оплати облгазам за послугу “розподіл газу”.

Отже, більшість газопостачальників встановили тарифи, вищі за нинішній ліміт 6,99 гривні за кубометр. 21 газзбут пропонує такий же тариф, як і “Нафтогаз України” – 7,96 гривень за кубометр блакитного палива. 27 газзбутів пропонують тарифи від 8,2 гривні до 13,89 гривні. Ці тарифи діятимуть до 30 квітня 2022 року, і постачальникам заборониено змінювати їх упродовж року у бік збільшення –  ціну на блакитне паливо вони можуть тільки зменшувати.

Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль написав на своїй сторінці у Facebоok, що влітку очікується зниження річної ціни газу внаслідок сезонного зниження газової ціни і боротьби постачальників за споживача. “Саме конкуренція має підштовхнути газопостачальників знизити тарифи”, – вважає Шмигаль. За його словами, річний контракт гарантує стабільність та прогнозовані видатки. А ще прем’єр вкотре наголосив, що це ринковий інструмент і європейська практика, “яка дозволяє захистити споживачів від коливань ціни на газ”.

Як формуються тарифи

Побутовий споживач може підписати контракт з постачальником не на рік, а на місяць чи квартал. Однак, чи буде йому це вигідно, наразі спрогнозувати складно через непередбачуваність сезонних коливань цін на блакитне паливо. Загалом в Україні 12,5 мільйона побутових споживачів, які спалюють близько 14,1 мільярдів кубометрів газу на рік. Дві третини з цих споживачів купують газ в облгаззбутів, які вважаються контрольованими опальним олігархом Дмитром Фірташем. Вони закуповують газ у державного концерну “Нафтогаз України” за ціною, яка не розголошується.

Своєю чергою, “Нафтогаз України” викуповує видобутий всередині держави газ у своїх дочірніх компаній “Укрнафта” та “Укргазвидобування”, зокрема в останньої за 2,84 гривні. Цей газ, як стверджує експерт Центру Разумкова Максим Білявський, становить половину всього споживання побутовими споживачами. Третину газу Україна імпортує з Євросоюзу, де очікується зростання газової ціни внаслідок європейської політики декарбонізації.

“Ще близько 20 відсотків – це газ власного видобутку, але який продукують приватні компанії”, – сказав Білявський.

Конкуренція серед (не)рівних

Окрім цін на газ в ЄС та всередині України, на тарифи для українців могла би позитивно вплинути конкуренція між газопостачальниками, якби всі вони могли купувати газ на прозорих біржових торгах. Наразі на ринку більш вигідні умови мають облгаззбути, які входять до бізнес-імперії Дмитра Фірташа. Їм блакитне паливо продає “Нафтогаз України” через угоду з ТОВ “Йє Енергія”, яка працювала під брендом “РГК Трейдинг”.

“Ціна закупівлі газу цією групою в “Нафтогазу України” не розголошується, так само як будь-які свідчення рівних можливостей для всіх газопостачальних компаній, аби вони могли створити власний річний тарифний план”, – пояснила у розмові з DW експертка аналітичного центру DiXi Group Вікторія Ткачук.

Вона вважає, що значний вплив на збільшення газових тарифів цього року справили саме тарифи, запропоновані “Нафтогазом України”, а також групою компаній в орбіті ТОВ “Йє-Енергія” внаслідок угоди з “Нафтогазом”. Для решти компаній, на думку експертки, нові ринкові правила стали величезним стресом, бо примусили їх враховувати всі свої валютні, політичні, закупівельні, інфраструктурні ризики.

Рівні умови для всіх постачальників газу могла би забезпечити держава, якби дозволила закупівлю 14 мільярдів кубометрів газу українського видобування всім компаніям-постачальницям.

“Тобто, щоб усі постачальники могли отримати ресурс також за річним контрактом”, – вважає голова правління Асоціації постачальників енергоресурсів Артем Компан.

Своєю чергою, Максим Білявський каже, що найбільш безпечними для споживачів могли б бути місячний і квартальний тарифи.

“Але ці варіанти залежитимуть від того, наскільки справедливо й прозоро постачальники їх розрахують. Також відіграватиме важливу роль фактор змов між постачальниками”, – застеріг експерт.

Згідно з новими правилами, споживачі завжди можуть перейти з річного на місячний, квартальний чи сезонний тариф або змінити постачальника. Однак НКРЕП дозволила постачальникам не брати назад колишніх клієнтів, що стримуватиме активний перехід споживачів до нових постачальників і посилення конкуренції.

“Це може уповільнити розвиток роздрібного ринку газу й появу нових сильних компаній-постачальників на газовому ринку”, – підсумувала Вікторія Ткачук.

[:]

To Top
Ще новини ⬇
Розділи
Назад
Важливі
Новини
Lite
Допо-га
×