Каламутні схеми через Прозорро: ситуація в Кам’янському як загальнодержавна тенденція?

Система Прозорро, що з 1 квітня 2016 року є обов’язковою для центральних органів влади та монополістів, а з 1 серпня — для всіх інших державних замовників, – мабуть, одне з найбільших досягнень постмайданної України. І ті тенденції, які ми спостерігаємо зараз як на державному, так і на місцевих рівнях, викликають тривогу у багатьох.

Довідка:

Прозорро – це електронна система публічних закупівель, де державні та комунальні замовники оголошують тендери на закупівлю товарів, робіт і послуг, а представники бізнесу змагаються на торгах за можливість стати постачальником держави.
Сфера публічних закупівель регулюється Законом України «Про публічні закупівлі», а головним нормотворчим органом у цій сфері є Департамент сфери публічних закупівель, який входить до складу Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України.

Трохи історії:

Під час Революції Гідності команда волонтерів поставила собі за мету реформувати сферу державних закупівель та зробити її прозорою. У результаті з’явилася неформальна група активістів на чолі з Олександром Стародубцевим, яка задалась ціллю напрацювати варіанти швидкої реформи системи закупівель та втілити один з них.
На державному рівні була створена робоча група з реформування державних закупівель при Міністерстві економічного розвитку й торгівлі, куди увійшла частина активістів.
Електронну систему Прозорро розробили за кошт міжнародних донорів та українського бізнесу. Сума вкладень у розробку системи Прозорро від шести електронних майданчиків (SmartTender, NewTend, E-Tender, Держзакупівлі.онлайн, Zakupki.Prom.ua, Public Bid) становила 35 000 доларів.
Після офіційного запуску і презентації система Прозорро була передана народу України.

Принципи Прозорро:

  • Усі бачать усе. На порталі Прозорро видно весь процес закупівель: від оголошення до переможців.
  • Конкуренція понад усе. Публічні закупівлі вперше стали конкурентним ринком саме завдяки системі Прозорро. Що більше учасників на торгах, то більша конкуренція і відтак — економія коштів платників податків.
  • Золотий трикутник партнерства. Прозорро об’єднує і враховує інтереси держави, бізнесу та громадянського суспільства.

Запуск системи Прозоро був справжнім проривом в пострадянській країні, де довгий час процвітали «договорняки». Це суттєво знизили корупційні ризики, адже громадянське суспільство отримало реальну можливість контролю.

І от сьогодні, через 5 років після початку роботи ефективного механізму, спостерігаємо тривожні тенденції.

Як відомо, в Україні 26 червня набрав чинності закон № 1530-IX, який вивів з-під дії закону про публічні закупівлі будівництво кільцевої дороги навколо Києва та дозволив проводити закупівлі при підготовці до Дня Незалежності за особливою процедурою.

Підписаний президентом Зеленським закон вже працює. Так, на днях, у держпідприємстві «Центр захисту інформаційного простору України» підписали угоду з ТОВ «Лайт Комунікейшн» на 9,8 млн гривень, які будуть витрачені на зйомку відео для Дня Незалежності України. Угода підписана 4 серпня, перед цим тендер був розміщений на майданчику Прозорро але закупівлю провели без торгів – бо ж закон дозволяє.

І це тільки один із прикладів.

Експерти переважно негативно оцінюють новий закон. Зокрема, директор ДП «Прозорро» Василь Задворний каже, що не розуміє його мотивації. Він вважає, що переговорна процедура не надто зекономить час і скоротить строки реалізації проектів, а от корупційні ризики зростають в рази.

  • Нагадаю, у нас вже є одне таке масштабне виключення — це ковідні закупівлі, які в березні 2020 року були виведені з-під Prozorro. Але там принаймні була зрозуміла аргументація. Зараз аргументації такої сили ми не бачимо, – каже він.

Приблизно такої ж думки і багато інших експертів, громадських та політичних діячів.

  • Я в цьому законі (№ 1530-IX, — ред.) не бачу багато хорошого. Приблизно 80-90% переговорних процедур визнаються АМКУ такими, що проведені незаконно. Тобто переговорна процедура має високий ризик бути оскарженою — і не просто оскарженою, а й успішно оскарженою, що буде змушувати замовника оголошувати нову процедуру. При цьому у переговорної процедури є низка суттєвих ризиків, які пов’язані з тим, що не відбувається конкуренції між учасниками. Не може будь-яка компанія на ринку прийти і запропонувати свою пропозицію за нижчою ціною чи кращою якістю. Ми з вами не можемо бачити, як вони змагаються, хто подає пропозиції, – каже Агія Загребельська, колишня державна уповноважена Антимонопольного комітету України, співзасновниця “Ліги антитрасту”:

Ярослав Железняк, нардеп від фракції “Голос”, перший заступник голови комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики говорить:

  • Для мене система Prozorro — одна із найкращих систем. У світових рейтингах із системою Prozorro ми завжди були на першому місці і зараз це те, що інші країни копіюють з українського законодавства, тому що це працює. Тому я фанат Prozorro, я був автором багатьох законів, які його покращують. Дуже погано і сумно, що прийняли такий закон (№ 1530-IX, — ред.).

І якщо на високому державному рівні система Прозорро почала хитатися, то що говорити про ситуацію на місцях? Так, публічні закупівлі, що проводяться протягом останніх п’яти років, зробили діяльність самоврядування набагато прозорішою. Громадяни мають можливість відстежувати і контролювати, як витрачаються їх кошти, а влада знає, що кожен її крок – за прозорим склом і може бути оскаржений, скасований. Але завжди знаходились «схемщики», які намагалися обдурити систему і громадськість. Це і практика участі в торгах пов’язаних між собою компаній, і розбиття великої закупівлі на декілька частин, щоб можна було використати переговорну процедуру, і виставлення замовником завідомо неприйнятних умов, які відлякують потенційних виконавців, і підряд в результаті віддається «своїм».

Ось саме така, остання з описаних, схема, схоже, має місце в Кам’янському на Дніпропетровщині. Тут комунальне некомерційне підприємство Кам’янської міської ради «Центр первинної медико-санітарної допомоги №3» розмістило на Прозоро тендер – шукає підрядника, який має встановити, змонтувати і запустити систему відеонагляду в медзакладі. Йдеться про 20 камер відеоспостереження. На це готові виділили 330 000 гривень з коштів платників податків. Наразі триває прийом заявок від бажаючих взяти участь у торгах, який завершиться 11 серпня. Після цього проведуть аукціон.

І ніби все нормально, але, увага – в тендерній документації замовник вказав, що строк виконання робіт – один день!

З даного приводу на Прозорро вже задають питання потенційні учасники аукціону.

А ми поспілкувалися з представниками компанії, яка займаю=ється встановленням систем відеонагляду. Вони шоковані і обурені такою умовою.

  • Встановити 20 камер за один день – нереально, – кажуть спеціалісти. – Як мінімум, потрібно чотири дні, якщо будуть працювати троє робітників.

Вони майже впевнені, що умова є завідомо дискредитаційною. Крім того, в тендерній документації не прописані до кінця і ряд інших умов: висота, складність кабельної траци тощо. Можливо, мета всього цього – відсіяти бажаючих взяти участь у торгах. І тоді «на сцену» вийде «свій» підрядник.

Щодо суми тендеру, на прохання NNS, незалежним спеціалістом було розроблено кошторис на виконання робіт, які плануються у Кам’янському. Вийшло трохи більше 113 000 гривень. Тож, різниця, як бачите, суттєва…

Ми спостерігатимемо за розвитком подій в даному конкретному випадку. І дуже сподіваємось, що Україна не зробить крок назад – від прозорості (хоч і відносної) до каламутних схем. Закликаємо громадян частіше заглядати на Прозорро і цікавитись тим, як витрачаються НАШІ кошти.

В матеріалі використано інформацію видання Еспресо

До речі, нещодавно “NNS” писав:

Які шахрайські схеми можуть бути найбільш поширеними на ринку землі в Україні

ВАЖЛИВО – озвучені найпідступніші шахрайські схеми

Для українців розробляють новий податок на необґрунтовані витрати

To Top