Купити квартиру в Дніпрі

Без категорії

Тропічні ліси Бразилії почали виділяти більше вуглекислого газу, ніж поглинати

Тропічні ліси Бразилії почали виділяти більше вуглекислого газу, ніж поглинати

Деякі тропічні ліси Бразилії, розташовані за межами Амазонії, перестали відігравати роль «поглиначів вуглецю» — це означає, що тепер вони виділяють більше вуглекислого газу, аніж поглинають. Таким чином, концентрація цього парникового газу в атмосфері збільшується, що впливає і на глобальне потепління.

Про це з посиланням на дослідження, результати якого викладені в журналі Science Advances, пише Громадське, передає НСН.

Тропічні ліси відіграють важливу роль в екосистемах — передусім як «поглиначі вуглецю» (англійською «carbon sink»). Це природні середовища, які поглинають і накопичують у собі вуглекислий газ. Так вони «розвантажують» земну атмосферу від цього газу, значні концентрації якого перешкоджають розсіюванню сонячного світла і, відповідно, спричиняються до нагрівання планети.

В останні роки «поглиначів вуглецю» стало більше; можливе пояснення полягає у зростанні концентрації вуглекислого газу в атмосфері, а він, своєю чергою, через прискорення фотосинтезу спонукає рослини до активнішого зросту.

Особливо важливим це є щодо тропічних лісів: за оцінками науковців, на них припадає до третини поглинутого з атмосфери вуглекислого газу, який рослини використовують для фотосинтезу, а також до половини газу, що зберігається в «поглиначах вуглецю».

Однак поки незрозуміло, чи можуть впоратися тропічні ліси зі зростанням концентрації вуглецю в атмосфері. З одного боку, дослідники не раз показували, що зі зростанням температури повітря і вирубкою лісів тропічні ліси поглинають дедалі менше вуглекислого газу. З іншого ж, окремі дослідження прогнозують стійкість лісів до зростання концентрації CO2.

Читайте ще: В день зимового сонцестояння з Землі можна буде побачити “Віфлеємську зірку”, вперше за 800 років

Нинішнє дослідження групи науковців із бразильського Федерального університету в Лаврасі, оприлюднене у виданні Science Advances, зосереджувалося на ролі маловивчених тропічних лісів за межами Амазонії, які також є «вуглецевими поглиначами». Дослідження охопило 32 ділянки тропічних лісів, за якими велося спостереження протягом 1987-2020 років.

Аналіз даних показав, що на всіх охоплених ділянках поглинання вуглецевого газу знижувалося в середньому на 2,6% на рік, а виділення — навпаки, збільшувалося на 3,4% щорічно. Переламний момент стався у 2013 році: тоді окремі ділянки почали виділяти вуглецю більше, ніж поглинати. Передусім це стосувалося найбільш сухих і теплих місцин.

Автори дослідження визнають, що дані, які вони аналізували, мали певні обмеження. Зокрема, інформація про виділення й поглинання CO2 була доступна з різним часовим інтервалом.

«Утім негативна тенденція й негативний баланс поглинання вуглецю в наших даних і результатах були явними»,

— додають вони.

Щоб подолати проблему зникнення «поглиначів вуглецю» у Бразилії, автори радять, серед іншого, звертати посилену увагу на найбільш сухі й теплі ділянки тропічних лісів. Адже зростання вологості, як вони виявили, певним чином відновлювало поглинання вуглекислого газу рослинами.

Щоб оперативно отримувати найважливіші новини України і світу, підписуйтесь на наш Телеграм

To Top
Розділи
Назад
Важливі
Новини
Lite
Допо-га
×