01 / 01

25 сентября 2015 Автор

Наша влада, взагалі, має власну думку з приводу екологічних проблем?

17-18 вересня в м. Дніпропетровську відбувся Форум з енергетичної безпеки. Його організаторами виступили ОБСЄ, Дніпропетровська обласна держана адміністрація, громадські організації УЕА «Зелений світ» - Друзі Землі Україна. Приводів та питань для обговорення на цьому заході набралось більш ніж достатньо. Варто лиш згадати рекордні показники змін клімату, свідками яких ми стали цього року.

Вони виявились по багатьох показниках найвищими за останні десять років. Учасники Форуму зосередились на обговоренні світової кризи, її впливу на нас, своєчасне реагування, стан енергетики України та її вплив на довкілля.

Прийнявши запрошення для участі в заході, я звернув увагу її учасників на проблеми, які хвилюють нікопольців. Каховське водосховище, створене 60 років тому, зверху та знизу по течії Дніпра обмежене греблями Запорізької та Каховської ГЕС, які знаходяться в двох сусідніх областях. Поряд з Нікополем на Запорізькому енергокомплексі тепловою та атомною станціями генерується більше половини електричного струму всієї держави. Але всі ці потужності знаходяться поза межами нашого міста і всієї Дніпропетровської області. Та якраз на території Нікополя та району його мешканці сповна відчувають комплексний вплив наслідків діяльності всіх видів енергетики!

За час, що минув, громадськість та міська рада зробили багато зусиль, щоб довести неможливість вирішення проблем міста своїми силами. Варто згадати, що свого часу були підготовлені Єдині вимоги місцевих рад районів. Запорізькій АЕС було надано припис перейти на водопостачання без скидів в Каховське водосховище, провести комплексну експертизу Нікополь – Марганець – Енергодарського регіону, ввести додатковий податок для вирішення існуючих проблем. Та на сьогодні маємо втішитись тільки тим, що одержали статус проживаючих в «зоні спостереження» Хоча так і не вирішено, хто за ким, згідно якої методики та для чого повинен спостерігати.

Варто відзначити, що депутати міської ради, які займались в діючому скликанні проблемами довкілля, не стали вивчати проблему разом зі своїми попередниками та громадськими організаціями, а створили та очолили свої громадськіорганізації. Так що від діючих депутатів ми вправі вимагати звітів не лише за депутатську діяльність, а й за агенції регіонального розвитку, за чисте повітря, воду та інші.    

Департаментом екології Дніпропетровської обласної державної адміністрації розроблено та виставлено для обговорення проект стратегії області з проблем екології та зміни клімату. Проблем Нікопольщини там немає. Немає і спроб місцевої влади щось зробити, щоб вони там були. Для цього необхідно розробити та затвердити на сесії міської ради відповідні пропозиції до обласної програми.    

2 вересня очільник міста підписав розпорядження про проведення громадських слухань за темою «Продовження терміну експлуатації енергоблоків № 1 та № 3 ЗАЕС» . Згідно цього документа, оргкомітету доручено зібрати та узагальнити думку жителів міста з поставленого питання. Варто зазначити відсутність затвердженого регламенту проведення цих слухань – хто говорить, хто слухає, що і як вирішують. Не маючи своєї позиції, міська влада на захід, намічений на 12 жовтня і названий громадськими слуханнями, планує на допомогу запросити фахівців Запорізької АЕС, щоб спільно «вивчити» позицію жителів міста. Цілком слушним без відповіді (через відсутність) залишається питання – чи є позиція у нашої місцевої влади та якими документами вона закріплена.

Отже, коштів для вивчення проблеми сусідства з АЕС та підготовки відповідного позиційного документу в міському бюджеті не передбачено. Де шукати вихід? Законодавством України передбачено проведення громадської екологічної експертизи. І в Національного Центру України, і в Міжнародного фонду Дніпра є досвід, є фахівці, один з них доктор географічних наук з Нікополя. Потрібне бажання, потрібне затверджене завдання та кошти. Думаю, вони будуть одного порядку з передвиборчою агітацією з портретами достойників. Якраз про це необхідно вести мову на наміченому на 12 жовтня заході. Нагадаю, що в 1994 році, згідно рішення міських рад Марганця, Нікополя, Кам’янки Дніпровської, був проведений референдум. Жителі цих міст більшістю сказали «Ні» продувкам в Каховське водосховище, будівництву сховища відпрацьованого ядерного палива та пуску 6 блоку. Однак, посилаючись на результати експертизи, зробленої в нашому обласному центрі, ці вимоги населення були проігноровані.

В. Сандул голова Нікопольського відділення міжнародного фонду Дніпра

Вячеслав Сандул

Автор:

Голова Нікопольського відділення міжнародного фонду Дніпра

Оставить комментарий

Погода в Никополе

Погода
Погода в Никополе

влажность:

давление:

ветер:

Реклама


Студия "ГОВОРЯЩЕГО"

Права и условия

Все права защищены!
Все права на статьи, изображения, и другие материалы "ГОВОРЯЩЕГО НИКОПОЛЯ" и охраняются законом Украины «Про авторське право і суміжні права».


При использовании материалов ссылка на сайт обязательна!

Контакты

Адрес редакции:
Украина, Днепропетровская обл., Никополь

Телефон: +38(095) 10-34-589

E-mail: nikopol.net@ukr.net

Сайт: http://nikopolnews.net